Mobil 28 MAYIS 2009 / 13:10

HP inovasyon fonunda dört Türk Üniversitesi

“HP 2009 Eğitimde İnovasyon Fonu" girişiminde fon kazananan 50 proje arasında dört Türk Üniversitesi de yer alıyor.

“HP 2009 Eğitimde İnovasyon Fonu" girişiminde fon kazananan 50 proje arasında dört Türk Üniversitesi de yer alıyor.


HP'nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi üniversitelerine yönelik olarak oluşturduğu "Eğitimde İnovasyon 2009 Fonu" girişiminde, fon kazanan üniversiler belli oldu. Toplam 16 ülkeden 50 proje teklifinin fondan yararlanmaya hak kazandığı girişimde 4 Türk üniversitesi de projeleri fonlanan üniversiteler arasında yer aldı. HP Türkiye, bugün düzenlediği basın toplantısı ile "Eğitimde İnovasyon Fonu" girişimini tanıttı ve fondan yararlanacak Türk üniversiteleri ve projelerini açıkladı. Toplantıda HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar'dan plaketlerini alan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, İnönü Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Salih Mamiş, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ve Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç katıldıkları projeleriyle ilgili bilgiler de verdiler.Toplantıda ayrıca Ekim 2008 tarihinde HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü'nü kazanan Yrd. Doç. Dr. Alper Şen'e de başarısından ötürü bir tebrik plaketi verildi. Toplantıda bir konuşma yapan Urçar, "Eğitimde inovasyon yeni nesil ileri teknoloji yenilikçilerini yetiştirmek için hayati önem taşıyor. Özellikle öğrencilerin BT kariyerlerinde başarıları için önem taşıyan matematik, fen ya da diğer konularda ilerleme sağlamayı hedefleyen öncü eğitim ve öğretim uygulamalarını HP teknolojileriyle desteklemeye büyük önem veriyoruz. HP'nin bu vizyonla gerçekleştirdiği 2009 Eğitimde İnovasyon Fonundan 4 Türk Üniversitesi'nin de eğitimde yenilik ve iyileşme gerçekleştirmeyi amaçlayan projeleriyle yararlanacak olmasından sevinç ve gurur duyuyoruz" dedi. Program kapsamında HP'nin kazanan üniversitelere 100 bin dolarlık teknoloji ekipmanı ve 10 bin dolarlık nakit yardımı yaptığını belirten Urçar, bu üniversitelerin 21-23 Şubat 2010 tarihlerinde San Francisco- California'da  gerçekleşecek 2010 HP Eğitimde İnovasyon Konferansı'na katılımlarının da destekleneceğini dile getirdi.


HP Labaratuvarlarında İnovasyon Araştırma Ödülü de Türk akademisyenin


HP'nin Ekim 2008'de dünya çapında düzenlediği bir program kapsamında verdiği HP Laboratuvarları İnovasyon Araştırmaları Ödülü'nü de bir Türk profesör kazandı. 28 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen ödül programına, 200 üniversiteden 450'yi aşkın teklif sunuldu. Yapılan değerlendirme sonucu, 34 üniversiteden 41 proje seçildi. Ülkemizden Yrd. Doç. Dr. Alper Şen de 41 araştırma ödülünden birini almaya hak kazandı. Yaklaşık 3 yıl boyunca Palo Alto'daki HP Labs ile satınalma ihale süreçleri ve tedarik zinciri yönetimi üzerine çalışmalar yürüten Yrd. Doç. Dr. Alper Şen, EMEA bölgesinde 7 ülkeden 41 kişiye verilen bu ödülün sahibi oldu. Ödül programı kapsamında "Satınalma Sözleşmeleri ve İlgili İhale Süreçlerinin Tasarımı ve Analizi" konulu ortak bir araştırma projesi yapan Alper Şen, HP ve diğer birçok organizasyonun satınalma kararlarını daha iyi verebilmesi için, satınalma sözleşmelerinin ve bu sözleşmeleri yüklenecek tedarikçilerin seçiminde kullanılan ihalelerin birlikte tasarımını amaçlayan matematiksel modeller geliştiriyor. Ayrıca projenin sonunda satınalma süreçlerini yöneten insanlara yardımcı olabilecek yönetimsel çıkarımlar bulmayı ve bu konudaki akademik literatüre katkı sağlamayı amaçlıyor.


Kazanan üniversitelerin projeleriİnönü Üniversitesi - Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Eğitiminde HP Tablet PC'lerle Sanal Laboratuarların Geliştirilmesi ProjesiPamukkale Üniversitesi - HP Tablet PC kullanımıyla daha iyi bir eğitim ve daha parlak bir gelecek için etkin ve işbirliğine dayalı bir öğretim modeliSelçuk Üniversitesi - Tablet PC'ler bulunan Dijital sınıflarda laboratuar ve EEE dersleri için teknolojiyle desteklenen öğretimBoğaziçi Üniversitesi - Mühendislik derslerinde sınıfta tasarım

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun