Mobil 04 ARALIK 2013 / 12:21

Günün Videosu: Jolla – A new beginning

Intel ile Nokia’nın başlattığı ve daha sonra rafa kaldırılan MeeGo projesini alan eski Nokia çalışanları, Jolla isimli bir firma kurdu ve MeeGo’yu geliştirerek Sailfish’i ortaya çıkardı.Geçtiğimiz hafta ilk telefonları The First One‘ı satışa sunan Finlandiyalı firma, mobil pazarda dengeleri değiştirecek potansiyele sahip. Nokia N9 ile teknoloji dünyasındaki ilk adımlarını atan, fakat çok geçmeden Nokia’nın Microsoft ile anlaşmasıyla birden ortada kalan MeeGo işletim sistemi Sailfish OS olarak tekrar geri dönerken, Jolla isimli telefonla birlikte vitrinlerde boy göstermeye başladı. Akıllı cihaz, giriş seviyesi özelliklerine sahipken, 85 bin Android uygulamasına verdiği destekle beraber Nokia’nın Here haritaları da kullanılabiliyor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lfAixpkzcBQ[/youtube]

Jolla CEO’su Tomi Pienimaki tarafından yapılan açıklamaya göre ilerleyen günlerde isteyen kullanıcılar Android cihazlarına Sailfish OS yükleyebilecek. Röportajda daha geniş bir kitleye ulaşmak ve tanınmak açısından önemli olan işlemin çok basit şekilde yapılacağı söylenirken fazla bir ayrıntı verilmedi. Pienimaki, Sailfish’i lisanslayarak para kazanmaya odaklanmadıklarını, bunun yerine amaçlarının pazar payı kazanmak olduğunu söyledi. Parayı ise uygulamalar, servisler ve reklamlardan kazanmayı planlıyorlar.Geliştirdikleri işletim sistemini digger cihazlara da yaymak istediklerini belirten Pienimaki, şunları kaydetti:
“Plan bu. Hem cihaz hem de işletim sistemi işindeyiz. Ayrıca Sailfish işletim sistemini Android’li cihazlara yüklemek çok kolay.”