Mobil 28 ARALIK 2009 / 12:18

Güney Kore savaş planları çalındı

Bilinmeyen bir saldırgan, gizli istihbarat içeren bir dizüstü bilgisayardan dosya sızdırmayı başardı.

Bilinmeyen bir saldırgan, gizli istihbarat içeren bir dizüstü bilgisayardan dosya sızdırmayı başardı.


Güney Kore, 18 Aralık günü Amerika ile birlikte yapılan gizli savunma planlarına karşı gerçekleştirilen bir siber saldırının kaynağının araştırıldığını bildirdi. Sözü geçen saldırının Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinden şüphe ediliyor.

Siber korsanların bir dizüstü bilgisayardan elde ettiği 11 sayfalık OPLAN 5027 isimli belge, Kore Yarımadası'nda gerçekleşecek herhangi bir savaş durumunda Seul ve Washington'un izleyeceği stratejilerin bir taslağını içeriyor. Belge ayrıca Güney Kore ve Amerikalı askerlerin bulunacağı askeri operasyonların detaylarını da ortaya koyuyor. Bir iddiaya göre belgenin içeriğinde geniş kapsamlı bir savaşta 700 bin Amerikan askerinin olaya müdahil olacağına dair bilgiler var. Ayrıca belgede Kuzey Kore'ye yönelik amaçları içeren bir listenin de olduğu düşünülüyor.

Güney Koreli bir askeri yetkili, 11 sayfalık PowerPoint sunumlarının acil durum planın tüm içeriğini barındırmadığını, ancak genel savaş planını açığa çıkardığını belirtti.

Olaya yakın kaynaklar sistem güvenlik yazılımının, harici bellek cihazı askeri bilgisayara yerleştirildiği sırada uyarı mesajı vermesi gerektiğini, ancak siber korsanların buna rağmen amacına ulaştığını söylüyor. Buna da bilgisayar kullanımı sırasında uyulması gereken güvenlik prosedürlerinin ihmal edilmesinin neden olduğu düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun