Mobil 28 ARALIK 2009 / 12:18

Güney Kore savaş planları çalındı

Bilinmeyen bir saldırgan, gizli istihbarat içeren bir dizüstü bilgisayardan dosya sızdırmayı başardı.

Bilinmeyen bir saldırgan, gizli istihbarat içeren bir dizüstü bilgisayardan dosya sızdırmayı başardı.


Güney Kore, 18 Aralık günü Amerika ile birlikte yapılan gizli savunma planlarına karşı gerçekleştirilen bir siber saldırının kaynağının araştırıldığını bildirdi. Sözü geçen saldırının Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilmiş olabileceğinden şüphe ediliyor.

Siber korsanların bir dizüstü bilgisayardan elde ettiği 11 sayfalık OPLAN 5027 isimli belge, Kore Yarımadası'nda gerçekleşecek herhangi bir savaş durumunda Seul ve Washington'un izleyeceği stratejilerin bir taslağını içeriyor. Belge ayrıca Güney Kore ve Amerikalı askerlerin bulunacağı askeri operasyonların detaylarını da ortaya koyuyor. Bir iddiaya göre belgenin içeriğinde geniş kapsamlı bir savaşta 700 bin Amerikan askerinin olaya müdahil olacağına dair bilgiler var. Ayrıca belgede Kuzey Kore'ye yönelik amaçları içeren bir listenin de olduğu düşünülüyor.

Güney Koreli bir askeri yetkili, 11 sayfalık PowerPoint sunumlarının acil durum planın tüm içeriğini barındırmadığını, ancak genel savaş planını açığa çıkardığını belirtti.

Olaya yakın kaynaklar sistem güvenlik yazılımının, harici bellek cihazı askeri bilgisayara yerleştirildiği sırada uyarı mesajı vermesi gerektiğini, ancak siber korsanların buna rağmen amacına ulaştığını söylüyor. Buna da bilgisayar kullanımı sırasında uyulması gereken güvenlik prosedürlerinin ihmal edilmesinin neden olduğu düşünülüyor.