Mobil 10 AĞUSTOS 2010 / 06:32

Grönland’dan dev bir buz adası koptu

Küresel ısınmanın etkisiyle kopan dev buz adası 260 kilometre kare büyüklüğünde.

Küresel ısınmanın etkisiyle kopan dev buz adası 260 kilometre kare büyüklüğünde.


Amerikalı bilim insanları Grönland’dan kopan buz adasının Manhattan Adası’nın yaklaşık dört katı büyüklüğünde olduğunu iddia ediyor. Perşembe günü Grönland’ın kuzey kısmındaki Petermann buz dağlarından ayrılan 260 kilometre karelik dev buz adası 1962’ten bu yana Kuzey Kutup bölgesinden ayrılan en büyük parça olarak tanımlanıyor.

Ayrılan dev buz adası Amerikan halkının 120 günlük su ihtiyacını karşılayacak kadar temiz su içeriyor. Petermann dağlarının dörtte birlik kısmını oluşturan bu dev buz adasının ilerleme hızına göre Kanada ve Grönland arasındaki bölgede kışın yeniden donabileceği söyleniyor. Adanın güneye daha hızlı ilerlemesi ihtimalinde ise daha küçük adalara bölünerek eriyeceği öne sürülüyor.

Dev buz adasının ayrılmasıyla küresel ısınmanın etkilerine dikkat çeken bilim insanları Kuzey Kutbu’nun giderek ısındığı ve bölgede 1990’lardan beri en sıcak zamanların yaşadığına dikkat çekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun