Mobil 24 ARALIK 2012 / 08:57

Google’dan yeni yıl süprizi: X-phone

Google’dan yeni yıl süprizi: X-phone

Mayıs ayında 12.5 milyar dolara Motorola’yı satın alan Google, yeni yılda “X-phone” kod adını taşıyan telefon ve tabletle Apple ile Samsung’un karşısına çıkmayı hedefliyor.Wall Street Journal sayfalarına yansıyan habere göre, Apple ve Samsung’un akıllı telefon pazarındaki dev paylarına Google göz dikti. Android ile dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemini yaratan şirket, bu kez donanımıyla da öne çıkmayı hedefledi.

Mayıs ayında –daha çok Android’in ileride karşılaşabileceği patentler nedeniyle- satın alınan Motorola’yı daha aktif kullanmayı hedefleyen Google, iki yeni telefon projesi üzerinde çalışıyor. WSJ’nin verdiği bilgilere göre, Verizon üzerinden satılacak bir telefon ve X-phone üzerinde çalışıyor.

X phone üzerindeki çalışmaların son olarak Motorola tarafından satın alınan görüntüleme ve hareket algılayıcı yazılım geliştiricisi Viewdle ile birlikte yürütüldüğü açıklandı. Bu demek oluyor ki, Google’ın yeni telefonunda hareket algılayıcı özelliğiyle birçok işlem yapılabilecek. Belki sadece bir el hareketiyle herhangi bir kişi aranabilecek.

Akıllı telefonun ardından Motorola, yeni bir de tablet piyasaya sürmeyi hedefliyor. Google CEO’su Larry Page’in cihazlar için yüksek miktarda pazarlama bütçesini gözden çıkardığı yine WSJ haberinde yer aldı.

Google’ın bu hamlesi, diğer üreticilere de işletim sistemi sağlayan bir şirket olarak başını ağrıtabilir. Zira Android kullanan diğer üreticiler, Google’ın kendi donanımıyla baş etmekte zorlanacak ve olası yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek. Özellikle Samsung’un bu gelişmeler karşısında kendine yeni bir işletim sistemi bulmak için çabalaması muhtemel görünüyor.