Mobil 18 ARALIK 2012 / 11:28

Google iOS cihazlara "Video Instagram" uygulaması getirdi

Google, iOS platformunda yayınladığı “YouTube Capture” uygulamasıyla kullanıcıların, site üzerinden video kaydetmesine ve çekilen bu video üzerinde ufak düzenlemeler yapıp bu videoyu YouTube, Google+, Facebook veya Twitter üzerinden paylaşmasına olanak sağlıyor. Google, bundan 6 yıl önce satın aldığı YouTube’u yeni uygulama ve servislerle geliştirmeyi sürdürüyor. Şirket, iOS cihazlar için geliştirdiği video kaydetme ve düzenleme uygulamasıyla kullanıcılarına sadece üç tıklamayla istedikleri ortama videolarını yükleyebilme imkânı tanıyor.

Uygulamayı açan kullanıcılar karşılarında yeni bir video çekme veya film rulosunda kayıtlı olan bir videoyu kullanma seçeneği olan bir arayüzle karşılaşıyorlar. Kullanıcılar, çektikleri ya da seçtikleri bir video üzerinde otomatik renk düzeltme filtreleri, kesip-biçme araçları ve ses efektlerini uygulayabiliyor. Kullanıcılar istedikleri takdirde, video üzerindeki işleri bittiğinde videoyu otomatik olarak istedikleri siteye yükleyebiliyorlar.

Kullanıcılar, kendi çektikleri ya da üzerinde oynadıkları videoları YouTube’un yanı sıra bir çok sosyal medya sitesi üzerinde de paylaşabiliyorlar. En fazla 720p kalitesinde yüklenebilen videolar, kullanıcıların kotasından da çok faz götürmeyecek.

Google bu hamlesiyle birlikte, Android’in yanında ikinci planda kalan iOS platformuna da hizmetlerini artırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Google Maps uygulamasını iOS platformuna tekrardan sunmaya başlayan şirket, YouTube Capture uygulamasıyla da en az Maps kadar başarılı olacağa benziyor.

Uygulamanın yakın zamanda Android platformuna da gelmesi bekleniyor. Uygulamayı bu adres üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Uygulamayla ilgili kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=84H3vYifQ38[/youtube]