Mobil 11 KASIM 2015 / 16:05

Google Haritalar'a offline harita özelliği geliyor

Nihayet Google da offline harita kullanımına izin veriyor.

Yazılım devi Google, son zamanlarda güzel kararlar almaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda bize Google servisleri için zorunlu kılınan Google+'ı aradan çıkarma kararı alan firma, şimdi de Here'ın yıllardır Lumia'larda ücresiz sunduğu offline harita servisi sunmaya başladığını açıkladı.

Artık Google Haritalar uygulamasında haritamızı indirip yola çıkabileceğiz. Google Haritalar'a güvenip yola çıktığımızda, eğer bir şekilde internetimiz çekmezse / kesilirse ciddi sıkıntı yaşıyorduk. Haritayı indirme seçeneğiyle artık bu durumdan kurtulacağız. Fakat bu noktada ufak bir sıkıntı bulunuyor. Here Maps'te "Türkiye haritası" olarak komple indirilebiliyorken Google Haritalar'da en fazla 50 km x 50 km'lik bir alan indirilebiliyor. İstanbul'un merkezini indirmek için yeterli bir alan olsa da şehirler arası yolculuklarda offline haritaların kullanılması mümkün değil. Hatta İstanbul'un tamamı için bile yeterli değil.

Offline haritalar Amerika'da kullanılmaya başlandı fakat henüz Türkiye'de aktif değil. Yakın bir zamanda Türkiye'de de kullanılmaya başlayacağını düşünüyoruz.