Mobil 23 ARALIK 2008 / 12:11

Google Earth sayesinde devasa bir orman keşfedildi

Bilimadamları, Güney Afrika’da bulunan Mozambik’i internet üzerinden uydu görüntülerine erişim sağlayan Google Earth ile inceledi ve beklenmedik bir sonuçla karşılaştı.

Bilimadamları, Güney Afrika’da bulunan Mozambik’i internet üzerinden uydu görüntülerine erişim sağlayan Google Earth ile inceledi ve beklenmedik bir sonuçla karşılaştı.


İngiliz bilimadamları Mozambik’in kuzey dağlık bölgelerinde Mount Mabu adıyla bilinen bölgede 7.000 hektar (70 kilometre kare) büyüklüğünde ormanlık alan keşfetti. İngiliz bilim adamlarının öncülük ettiği bir ekip, inceleme için alana gönderildi. Biyolojik çeşitliliğin oldukça fazla olduğu Mount Mabu'da üç hafta kalan bilimadamları yeni bitki, kuş, kelebek, maymun ve tek ısırıkta bir insanı öldürebilecek dev bir engerek yılanı keşfetti. Takımın aldığı örnekler analiz için İngiltere’ye gönderildi.


İncelemeye İngiltere, Mozambik, Malavi, Tanzanya ve İsviçre’den bilim adamları katıldı. Grup araştırmalar boyunca, terkedilmiş çaylık bir alanda konakladı, araştırmaları yürütmek için 70 hamal kullanmak zorunda kaldı. Araştımanın başındaki isim Jonathan Timberlake, yeni türlerin keşfinin sadece bilimsel açıdan değil, gelişim adı altında yok olma tehlikesi yaşayan bölgeler için de önem taşıdığını belirtti. Mount Mabu da bu bölgelerden biri. Mozambik’teki ekonomik büyüme Mount Mabu’yu olumsuz etkileyebilir. Yakıt için kullanılan odunlar ve Mozambik’te devam eden sivil savaş; Mount Mabu ormanları için tehdit oluşturabilir.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun