Mobil 27 MAYIS 2011 / 10:45

Google cüzdanımıza da el attı

Uzun süredir dedikoduları dolaşan yeni ödeme sistemi “Google Wallet” tanıtımı gerçekleştirildi. Sistem, tüm kullanıcı ödeme alışkanlıklarını değiştirerek alışverişin Google üzerinden gerçekleşmesini hedefliyor.Google’ın yeni bir ödeme sistemi kurarak ekonomik düzenin içinde var olmak istediğini biliyorduk. Dev şirket nihayet, parasal döngünün içinde yer alan şirketlerden MasterCard, Citigroup, Sprint ve First Data’yı yanına alarak yeni sisteminin bu yaz devreye gireceğini açıkladı.

“Google Wallet” ismi verilen sistem, Visa, PayPal ve büyük bankaların kart sistemleriyle rekabet etmeyi hedefliyor. Sistemi kullanacak olan Android telefon sahipleri, telefon ekranında kullanmak istediği kartı seçerek kullanmak istediği mağazadaki okuyucuya uzatarak ödemesini gerçekleştirecek.

Ayrıca Google’ın yeni sisteminde -daha önce Google'ın satın almaya çalıştığı- Groupon gibi indirimli kupon avantajları sunulmasının yanında, sistem üzerinden farklı reklam kampanyaları yürütülecek. Kullanıcılar bir mağazaya girdiğinde telefon ekranlarında o mağazanın avantajlarını görebilecek. Wallet’ın güvenlik sistemindeyse bir PIN ve kredi kartı şifresi kullanmak gerekiyor. Eğer şifre ya da PIN kaybolursa bir telefon aramasıyla sistem çalışmaz hale getirilebiliyor.

Google'ın e-ödeme sistemlerindeki ilk denemesi değil

Elektronik ödeme sistemlerinde bu Google’ın ilk denemesi değil. Beş yıl önce dev şirket “Checkout” isimli internet üzerinden ödeme imkânı veren bir servis ortaya çıkarmıştı. Ancak servis yeterince yaygınlaşmadı ve en fazla kullanılan ödeme sistemlerinin başında gelen PayPal için bir tehdit olamamıştı.

Google’ın bu kez daha iddialı olduğunu belirtelim. Zira şirket, daha önceki denemesinde yeterince büyük kitlelere ulaşamasa da, yakın alan iletişim (NFC) teknolojilerinin kullanıldığı yeni sistemi için Amerika Birleşik Devletleri’nde 124 bin mağaza ile anlaşırken, dünya çapında bu rakamın şimdiden 311 bini bulduğunu duyurdu.Google Wallet’ın ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) operatörlerinden Sprint ile Nexus S 4G telefonlarda kullanılabileceği duyuruldu. İlk olarak San Francisco ve New York’ta devreye girecek olan mobil ödeme teknolojisi, ileride yakın alan iletişim teknolojileri eklenen diğer markaların telefonlarında da sistem kullanılabilecek. Sistemin daha sonra Avrupa’ya ardından da Asya’da uygulanmaya başlayacağı bilgisi verildi.

Google’ın mobil ödeme sistemindeki yonga konusunda iş ortaklığı yaptığı NXP şirketinin CEO’su Richard Clemmer, bu yılın sonuna kadar dünya çapında en az 40 telefon modelinin NFC teknolojisiyle piyasaya çıkmasını beklediklerini belirtti.

Daha önce Fransa ve Japonya gibi ülkelerde mobil ödeme servisleri kullanılıyordu ancak Google, ABD’de bir ilke atarak tüketim devi ülkeye NFC teknolojisini getiriyor. Google’ın rakibi olacağı Visa’nın da telefon sistemiyle ödeme yapılabilmesi için birçok büyük banka ile çalışmalara başladığı ve bu yıl içinde kullanıcılarına sunması bekleniyor.

Uzmanlar sistemin yaygınlaşması için zamana ihtiyaç olduğu konusunda birleşiyor

Forrester Araştırma Şirketi’nden Charles Golvin’e göre Google kullanıcıların ödeme alışkanlıklarını değiştirerek geniş kitlelere yayılabilir ancak bu durum oldukça zaman alacak. Golvin’e göre Google’ın burada hedeflediği şey ödemelerin içinde yer almaktan çok, alışveriş yapılan yerler, harcama miktarları gibi bilgilerle oluşturduğu reklam zincirini tamamlayabilmek.

Retrevo İçerik Müdürü Andrew Eisner’a göreyse kullanıcıların NFC sistemlerine nasıl ısınacağı en büyük soruyu oluşturuyor. Kullanıcıların akıllı telefonlardaki güvenlik ve gizlilik endişeleri bulunduğunun altını çizen Eisner, mevzu harcamalar olduğunda bu sorunu aşmak pek kolay olmayacağını ifade etti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun