Mobil 31 EKİM 2012 / 18:23

Google bu kez Siri'ye rakip oluyor (mu?)

Google bu kez Siri'ye rakip oluyor (mu?)

Google, ses tanıma özelliğini de içeren arama uygulamasının yeni sürümünü kullanıma sundu. Böylece bu yapıyı Apple’ın dijital asistanı Siri ile gerçek anlamda rekabete sokmuş oldu.BBC News haberine göre, bu yenilikle ilgili ilk yorumlar yazılımın hızlı ve eksiksiz olduğu yönünde. Google bu yeniliği tam da Apple’ın Siri’den sorumlu olan yazılım bölümü kıdemli başkan yardımcısı Scott Forstall’ı işten çıkardığı haftaya denk geldi.

Google bir blog mesajında yeni uygulamayı şöyle anlatıyor: “Bir soru sorduğunuzda, yanıtı bulmak kolay olmalı. Google’ın iPhone ve iPad için geliştirdiği yeni arama uygulaması, bilinen Google arama sonuçlarını, sesli yanıt olarak geliştirilmiş biçimde sunuyor.”

Uygulamayı kullananların tek ihtiyacı bir mikrofon ikonu üstüne tıklaması ve soruya yanıt olabilecek web linklerini ve görselleri görebilmek için bir soru sorması. Uygulama, Google’ın çok çeşitli sorulara yanıtlar sunan Knowledge Graph’ını da kullandırıyor.

Bu arada sürekli tartışmaların hedefi olan Siri, bazı kesimlerce Forstall ve ekibi tarafından ‘fazla abartıldığı’ eleştirileriyle de karşılaşıyor. Bazı kesimler, Siri yanıtlarını beğenmediği zaman Apple’ın da yazılımı değiştirmekle suçluyor. Bununla ilgili en büyük örnek olay; iPhone’da Siri’nin, rakip Nokia’nın mobil cihazını önermesi. Bu olayda en iyi akıllı telefon önerisi sorulduğunda, Siri’nin yanıtı ‘Nokia Lumia 900’ olmuş, ama bu yanıt birkaç gün içinde ‘Bekle, başka akıllı telefonlar da var’ şeklinde değiştirilmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun