Mobil 06 TEMMUZ 2011 / 19:07

Google, Apple’la anlaşma çabasında

Google, sosyal networking sitesi + (Plus) için iPhone ve iPad’ler için bir mobil sürümünü uygulama konusunda Apple’dan onay istedi. Şirketin bu iOS uygulama talebi ile ilgili haber ise bir Google çalışanının konuyu kişisel sayfasında yazmasıyla ortaya çıktı.+ yapısının Facebook ve Twitter’la yarışabilmesi için, mümkün olduğunca çok mobil cihaza ulaşması gerekiyor. Buna karşılık Apple da, bu yeni platformunda olan biteni sıkı sıkıya kontrol ediyor ve geçmişte olduğu Google uygulamalarını engelleyebilir. Eğer Google’ın bu uygulama talebi onay almazsa, o zaman bir web tarayıcı tabanlı web uygulaması olarak sınırlı kalır. Aynı diğer Google servislerinin iOS’ta yaşadığı gibi…

AppShed’in teknoloji yöneticisi Torsten Stauch’a göre böyle bir uygulama oluşturmak için iki sebep var. Birincisi, App Store’dan elde edilme fırsatı, ikincisi ise düğme uyarıları. Çünkü kullanıcıyı aplikasyonla bu yapıya çekmek ve onun böylece uygulama ile haşır neşir olmasını sağlamak önemli bir gereklilik.

Öte yandan, Google böyle bir uygulama talebi olduğuna dair resmi açıklama yapmadı. Ama şirket çalışanı Erica Joy, Google + sayfasında şu mesajı yazdı: “iPhone kullanan dostlarıma: Google + iPhone uygulaması App mağazasında olacak (bugün değil, ama yakında) ve onay için bekliyor.”

Daha önce iki Google uygulaması kabul edilmemişti

App Store’un ilk dönemlerinde Apple iki Google uygulamasını; Voice ve Latitude’u geri çevirmişti. Şirket, Voice’u geri çevirmesinin gerekçesi olarak, bu uygulamanın, iPhone’un temel fonksiyonlarından birini tekrarlamasını göstermiş, bunun da App Store’un kullanım şartlarını ihlal ettiğini belirtmişti. Ancak ABD Federal İletişim Komisyonu’nun bir soruşturmasının ardından Apple’ın bu kuralları da biraz gevşetildi.

Google +, rekabetin kıran kırana yaşandığı bir sosyal iletişim pazarında hayata geçiyor. Pazar lideri Facebook’un global bazda 700 milyon kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Google’ın bu yeni servisi ise şu anda genel girişe kapalı ve sadece davetle giriş yapılan test sürümü var.

Teknoloji medyasına göre bu yeni yapıda, kullanıcılara bağlantılarını iş veya arkadaş gibi kategorilere taşıma imkanı veren Circles gibi bazı yaratıcı uygulamalar var. Bu uygulamanın bir mobil sürümü halihazırda Android akıllı telefonlar için kullanılıyor. Bu yapıyı Apple ürünlerini de kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak çok önemli, ama uzmanlara göre çok da ‘olmazsa olmaz’ değil. Uzmanlara göre mobil, Google + için gerekli. Ama eğer Apple, uygulamasına onay vermezse dünyanın sonu olmaz. Çünkü web uygulaması hazırda bekliyor.
ETİKETLER : Google iPad iPhone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun