Mobil 24 ARALIK 2012 / 08:57

Google’dan yeni yıl süprizi: X-phone

Google’dan yeni yıl süprizi: X-phone

Mayıs ayında 12.5 milyar dolara Motorola’yı satın alan Google, yeni yılda “X-phone” kod adını taşıyan telefon ve tabletle Apple ile Samsung’un karşısına çıkmayı hedefliyor.Wall Street Journal sayfalarına yansıyan habere göre, Apple ve Samsung’un akıllı telefon pazarındaki dev paylarına Google göz dikti. Android ile dünyanın en fazla kullanılan mobil işletim sistemini yaratan şirket, bu kez donanımıyla da öne çıkmayı hedefledi.

Mayıs ayında –daha çok Android’in ileride karşılaşabileceği patentler nedeniyle- satın alınan Motorola’yı daha aktif kullanmayı hedefleyen Google, iki yeni telefon projesi üzerinde çalışıyor. WSJ’nin verdiği bilgilere göre, Verizon üzerinden satılacak bir telefon ve X-phone üzerinde çalışıyor.

X phone üzerindeki çalışmaların son olarak Motorola tarafından satın alınan görüntüleme ve hareket algılayıcı yazılım geliştiricisi Viewdle ile birlikte yürütüldüğü açıklandı. Bu demek oluyor ki, Google’ın yeni telefonunda hareket algılayıcı özelliğiyle birçok işlem yapılabilecek. Belki sadece bir el hareketiyle herhangi bir kişi aranabilecek.

Akıllı telefonun ardından Motorola, yeni bir de tablet piyasaya sürmeyi hedefliyor. Google CEO’su Larry Page’in cihazlar için yüksek miktarda pazarlama bütçesini gözden çıkardığı yine WSJ haberinde yer aldı.

Google’ın bu hamlesi, diğer üreticilere de işletim sistemi sağlayan bir şirket olarak başını ağrıtabilir. Zira Android kullanan diğer üreticiler, Google’ın kendi donanımıyla baş etmekte zorlanacak ve olası yaptırımlarla karşı karşıya kalabilecek. Özellikle Samsung’un bu gelişmeler karşısında kendine yeni bir işletim sistemi bulmak için çabalaması muhtemel görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun