Mobil 27 MART 2012 / 14:28

General Mobile: "Planet ile bir ilke imza attık, bundan sonrasına kullanıcılar yön verecek"

General Mobile, Planet adını verdiği yeni Android tabanlı telefonunu bugün gerçekleştirdiği basın toplantısıyla tanıttı. 4:3 gibi alışılmadık bir ekran boyutuna sahip olan ürün, içerik tüketimini daha rahat bir hale getirmeyi vaat ediyor.Kullanımı kolay akıllı ürünlerle dünyaya açılmayı planlayan General Mobile, tüketicilerin "Her işi yapan tek bir cihaz" beklentisinden hareketle tasarımına imza attığı yeni ürünü General Mobile Planet"in resmi tanıtımını 27 Mart 2012'de düzenlediği basın toplantısıyla gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, akıllı ürünlere duyulan ihtiyacın giderek arttığını belirterek insanların artık kullanımı kolay ve rahat taşınabilir tek bir akıllı ürüne ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Türkiye ülke olarak büyük bir dönüşüm geçiriyor. Biz de bu dönüşüme paralel olarak hızlı hareket eden, yenilikçi ve girişimci ruhunu her zaman koruyan bir süreci başlatmaya karar verdik" diyen Yaman, "Akıllı ürünlerin kullanımı giderek artıyor. Tüketicilerin bu tarz ürünlerde en büyük beklentisinin geniş ekran olduğunu tespit ettik. Bu durum bize tabletle telefon arasında bir ürüne ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor" dedi.

Hedeflerinin çok yüksek nitelikli ürünler ortaya koymaktan öte, yüksek teknolojiyi erişilebilir kılmaya yönelik olduğunu ve bu sayede daha çok kişinin teknolojiyi kullanmasını hedeflediklerini söyleyen Yaman, "Amacımız bir Lamborghini veya Aston Martin üretmek değil, ama Mercedes C veya E serisini daha çok kişinin ulaşabileceği şekilde konumlandırmak istiyoruz. Stratejimizi bu örnekle özetlemek mümkün" diye konuştu.

General Mobile'ın bu anlayışla geliştirdiği General Mobile Planet'in yüzde 20 daha geniş ekrana sahip olduğunu ve ekrandakilerin daha rahat okunması için 4:3 oranında bir ekran kullanmayı tercih ettiklerini söyleyen Yaman, kullanılan bu ekran boyutunun dünyada bu alandaki ilk örnek olduğunu vurguladı. General Mobile üzerinde yer alan 4 inçlik ekran, 800x600 çözünürlüğe sahip.

"16 bin cümleyi tek tek elden geçirdik"

General Mobile Planet üzerinde gerçekleştirdikleri tek yeniliğin tasarımla ilgili olmadığını, yazılım katmanında da iyileştirmelere gittiklerini söyleyen General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, bu amaçla Türkçe dilinde konuşmayı ses çeviren teknolojileri iyileştirmek amacıyla 16 bin cümlenin üzerinden tek tek geçtiklerini söyledi.

Ardından birkaç küçük deneme de gerçekleştirdi ve telefonundaki görüntüyü ekrana yansıtarak kendi sesiyle e-posta yazma denemesine girişti. Sonuçlar gerçekten etkileyici. Yüzde 100 değil belki, ama yüzde 90'ı geçmiş durumda.

"İçerik tüketimi için ideal boyut arayışındayız"


General Mobile’ın son ürünü Planet’le ilgili bilgi veren General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, Planet’in kendileri için çok önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi ve seçtikleri ekran oranının diğer örneklere oranla daha başarılı bir deneyim yaşattığını vurguladı.Ürünün ekranı için seçilen 4:3 oranının içerik görüntüleme için ideal oran olduğuna inandıklarını söyleyen Gölcü, "Bugün tüketici hem mesajlarını okuyacağı bir tablet, hem konuşacağı bir telefon istiyor. Yolda giderken navigasyon, yeri geldiğinde fotoğraf makinesi, ihtiyaç duyduğunda televizyon, dağda kırda radyo yerine geçecek bir cihaz arayışında. Biz de tüm bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik bir deneme yaptık ve Planet'i piyasaya sürdük. Boyu kısa, ama ekranında yazılanları rahat okuyacağınız bir ürün olduğunu düşünüyoruz. Türkiye genelindeki 15 bin bayiyle tüketicileri en yakından dinleyen şirket konumundayız. Tüketicilerden gelen talep ve yorumlar eşliğinde ürünü daha da geliştirmeyi ve optimumu yakalamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Ürün 999 TL fiyatla satışa sunuldu.
General Mobile Planet Teknik Özellikleri

• Android Gingerbread işletim sistemi
• 4 inç, 4:3 ölçeğinde, 800 x 600 çözünürlükte ekran
• LTE standardında internet bağlantısı
• 1 Ghz Snapdragon işlemci
• 5 Megapiksel kamera
• Kablosuz internet
• Push Mail desteği
• 3.5mm kulaklık girişi
• 114.7 milim boy
• “Sen söyle, o yazsın” özelliğiyle 7 dilde söylenenlerin yazıya çevrilmesi
• Parmağı ekrandan kaldırmadan mesaj yazma imkanı sağlayan SWYPE teknolojisi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun