Mobil 27 MART 2012 / 15:27

General Mobile: "FATİH'e 4 bin tablet yolladık, kırılıp gelen sadece 4 tane"

FATİH'te hasar gören tablet oranı binde 1

General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, FATİH Projesi'nin ilk aşamasındaki ihaleyi kazanarak öğrencilerle buluşturdukları 4 bin tabletin mevcut durumu hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. General Mobile Planet'in basın toplantısı sırasında FATİH Projesi'ne değinen General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman, endişelerin aksine arıza ve hasar oranının oldukça düşük olduğunu söyledi.

İhalenin ilk aşamasını kazanan şirketlerden olan General Mobile'ın 8,9 inçlik General Mobile E-tab ürününün 17 ilde 4 bin adet dağıtıldığını söyleyen Yaman, bugüne kadar yazılım veya donanım arızası yaşayan tabletlerin sayısının 80 civarında olduğunu ve bunlardan sadece 4'ünün hasar nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Tabletlerin dağıtılmasını takip eden yaklaşık 2 aylık süreçte tabletlerin yaklaşık 25-30 tanesinin üst katmanda yer alan yazılımda yaşanan sıkıntılar nedeniyle geri döndüğünü söyleyen Yaman, geri kalan tabletlerin ise genellikle internete bağlanma problemi yaşadığına değindi. Bu problemlerin çarpma veya sarsıntı nedeniyle arka kapak içinde yer alan anten düzeneğinin hasar görmesine bağlı olabileceğini ve durumu incelediklerini söyleyen Yaman, kullanılmayacak derecede hasar gören tablet sayısının ise sadece 4 olduğunu açıkladı.

Öğrenciler tabletle eğitime çok hızlı uyum sağlıyor

[caption id="attachment_47596" align="alignleft" width="225" caption="General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü ve General Mobile Yönetim Kurulu Başkanı Sebahatin Yaman"][/caption]

General Mobile olarak tabletlerin dağıtıldığı ilk günlerde 100 kişilik bir ekiple eğitim ve uyumu sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Yaman, öğrencilerin tabletle eğitime ve tablet kullanımına çok hızlı uyum sağladığını ifade etti.

Öğrencilerin tablete uyumuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanacak bir raporun hazırlanmakta olduğunu söyleyen Yaman, bu raporun MEB tarafından en kısa zamanda paylaşılacağını düşündüğünü söyledi.

Yaman ayrıca öğrencilere dağıtılan tabletlerle çok yakından ilgilendiklerini ifade ederken, açtıkları bir portal üzerinden sadece arıza ve sorunları değil önerileri de topladıklarını, buradan gelen yorumları ürün geliştirme amacıyla kullanacaklarını açıkladı.

Yerli üretimin payı yüzde 30'a kadar çıkacak

General Mobile olarak önümüzdeki dönemde yerli üretimdeki payı yüzde 30'a kadar çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Yaman, otomotiv sektöründe olduğu gibi Türkiye'de bu işin bir yan sanayisini oluşturmak istediklerini ve geçtiğimiz yıl boyunca yaptıkları görüşmelerde bunun mümkün olacağına dair önemli işaretler bulduklarını kaydetti.

Türkiye'de "Anadolu Kaplanları" olarak adlandırılan KOBİ'ler arasında kendilerini şaşırtan cevherler olduğunu söyleyen Yaman, "Umuyoruz ki bir sonraki toplantımızda bu konudaki gelişmeleri sizlerle paylaşma fırsatı bulacağız" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun