Mobil 20 ŞUBAT 2009 / 11:51

Geleceğin doğal sokak lambaları

Geleceğin sokak lambaları tasarlanırken bitkilerin fotosentez sürecinden esinlenilmiş.

Geleceğin sokak lambaları tasarlanırken bitkilerin fotosentez sürecinden esinlenilmiş.


Tasarımcı Jongoh Lee enerji problemi ve küresel ısınmaya karşı oldukça doğal bir tasarım yaklaşımı izliyor. Tasarım “Görünmez Sokak Lambaları” adını taşıyor. Normal ağaç yaprakları gibi, lambalar da ağaç gövdesine yerleştiriliyor. Burada lambalar gün boyunca güneş ışığı depolayarak gece sokakları bu ışıkla aydınlatıyor.


Esnek bir gövde ile tasarlanan lambalar, hiç bir ek destek gerekmeksizin ağaç gövdesine dolanabiliyor. Ancak teoride oldukça hoş gözüken bu fikri uygulamaya geçirmede bazı zorluklar yaşanabilir. Örneğin sık ağaç yaprakları, lambalar ağacın tepesine bile yerleştirilse; güneş ışığını emmesini oldukça zorlaştıracaktır.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun