Mobil 23 ARALIK 2011 / 17:06

Gece uykusu bölünmemelidir

Blackberry mesajlarına bakma zorunluluğu kalkıyor

Volkswagen, Almanya’daki çalışanlarına, durmak bilmeyen Blackberry mesajlarını yok sayma hakkı tanıdı.Çalışanlar Blackberry’lerini aralıksız dolduran e-postalar karşısında biraz dinlenebilecek. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi ve çalışanları temsil eden yapı e-posta fonksiyonunun geceleri devre dışı bırakılmasında fikir birliğine vardı. Çalışanlar sadece esnek çalışma saatlerinin başlamasından yarım saat öncesinden mesai saati bitiminden yarım saat sonrasına kadarki sürede e-posta alacak. Ama bu aralıkların dışında da telefonla arama yapıp, çağrı alabilecek.

Günlük yayınlanan Wolfsburger Allgemeine gazetesi, fabrika yönetim kurulu üyesi Heinz-Joachim Thust’ı kaynak göstererek yer verdiği bir haberde, Volkswagen’in Almanya’daki altı fabrikasında bin 154 çalışanın, şirketin kendilerine verdiği akıllı telefona sahip olduğunu belirtti.

Fabrika yönetim kurulunun amacı çalışanları her zaman ulaşılabilir kılmaktı ve bunu da, kullanımını zorunlu kıldıkları ‘CrackBerry’ cihazlarıyla yaptılar. Ama bu da psikolojik bir sendrom olan tükenme ve yorgunluk riskini artırdı. Alınan son kararla, geceleri e-postaları devre dışı bırakma uygulamasına yönelik tepkilerin çok olumlu olduğu belirtiliyor.

VW’nin bu kararından iki ay önce de, Blackberry’nin milyonlarca kullanıcısı üç gün süren ‘global servis kesintisi’ yüzünden çok zor durumda kalmıştı. Bu da, şirketlerin sürekliliği olan ve güvenilir e-posta ve anlık mesajlaşma servislerine ne kadar bağımlı hale geldiğini açıkça ortaya koymuştu.

Öte yandan, global bazda yaklaşık 400 bin çalışanı olan VW, yılda 10 milyon araç satarak 2018 yılında Japon Toyota’yı geçmeyi ve dünyanın en büyük otomobil üreticisi olmayı hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun