Mobil 26 EKİM 2009 / 10:49

Gaziantep’te eğitimde zirve hedefi

Dünyanın en yüksek bilişim teknolojisi donanımına sahip okulu olma ve Ortadoğu’da uluslararası bir eğitim merkezi olma vizyonuyla bu yıl eğitime başlayan Zirve Üniversitesi, hayata geçirdiği mobil eğitim modeliyle kapılarını açtı.

Dünyanın en yüksek bilişim teknolojisi donanımına sahip okulu olma ve Ortadoğu’da uluslararası bir eğitim merkezi olma vizyonuyla bu yıl eğitime başlayan Zirve Üniversitesi, hayata geçirdiği mobil eğitim modeliyle kapılarını açtı.


Öğrencilerin dersleri yalnızca sınıfta değil, istedikleri her yerde takip edebilmelerini sağlayan teknoloji ile donatılan üniversitede tüm ders içerikleri sesli ve görüntülü bir şekilde dijital ortama aktarılırken podcasting yoluyla da tüm okul öğrencilerine sunuluyor. Apple Birebir Öğrenim Modeli’nin de kurulu olduğu üniversitede yine podcasting teknolojisi ile derslerin anında kaydedilmesinden yoklama kontrolüne kadar pek çok kolaylık sağlanacak. Üniversitedeki tanıtım gezisinde konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Zirve Üniversitesi Rektörü, Prof Dr. Adnan Kısa, zirveyi hedefleyen bir okul olarak yola çıktıklarını ve bu doğrultuda teknolojinin zirvesinde de yer almayı istediklerinden böyle bir proje tasarladıklarını ve projeyi Apple işbirliği ile hayata geçirdiklerini belirtti. Bu yıl İktisadi idari Bilimler, Mühendislik, Hukuk, Eğitim Fakülteleri ile eğitime başladıklarını ve bir yıl içinde İletişim Fakültesi, Tıp Fakültesi gibi farklı bölümlerin de açılacağını ifade eden Kısa, önümüzdeki süreçte de uluslararası öğrencilerin de yoğun olarak eğitim gördüğü bölgesel bir eğitim noktası olmayı ve dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına girmeyi hedeflediklerini belirtti.

Bilkom Genel Müdürü Cömert Varlık da, proje ile ilgili olarak Zirve Üniversitesi yetkililerinin ileri vizyonu ile çok geniş kapsamlı olan projeyi gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Apple ile güçlendirilen son teknolojiye dayalı eğitim sistemi ile Zirve Üniversitesi’nin hedeflediği gibi bölgenin en cazip üniversitelerinden biri haline gelebileceğini belirtti. Dünyada yaşanan sürekli değişimin yeni eğitim ve öğretim modellerinin de ortaya çıkmasını zorunlu hale getirdiğini dile getiren Varlık, “Gelecek teknoloji ve iletişim, işbirliği, eleştirisel düşünme, yeniliçi ve yaratıcı olma özelliklerini ve becerilerini ortaya çıkaran yeni öğretim ve eğitim biçimleri ile şekillenecek. Bu konuda da Zirve Üniversitesi’ndeki proje önemli bir örnek oluşturacak” diye konuştu.

Üniversitedeki geziye katılan Apple Avrupa ve Ortadoğu Bölge Müdürü Brandon Sherry, de Zirve Üniversitesi’nde öğrencilerin Apple’ın sağladığı son teknolojilerden faydalandığını görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Her öğrenciye bir MacBook Pro Zirve Üniversitesi’inde eğitim modeli doğrultusunda kayıt olan her öğrenciye de bir adet MacBook Pro 13 veriliyor. Bu projede yola çıkarken Amerika’da kurulu olan Cristianity Üniversitesi’ni örnek aldıklarını belirten Zirve Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Taner Nakıpoğlu, mobil eğitim konusunda iddalı olduklarını belirtti. Cristianity Üniversitesi’nde okula her kayıt olan öğrenciye bir iPhone verildiğini ve öğrencilerin dersler ve okul hakkındaki her türlü gelişmeyi online olarak takip edebildiklerini belirten Nakıpoğlu, “Biz bunu biraz daha geliştirdik. Kayıt olan öğrencilerimize MacBook Pro 13 veriyoruz. Öğrenciler dersleri , güncellemeleri , duyuruları, sınav sonuçları dahil tüm gelişmeleri MacBook Pro’ları ile takip edebilecek. Ayrıca okul içinde kurulan wi-fi sistemi ile isteyen öğrenciler, aynı uygulamalara iPhone veya iPod touch’larından da ulaşabilecek” dedi.

Üniversitedeki tüm bilgisayarların iMac olduğu ve beşyüz öğrencisi ile eğitime başlayan okul içinde tüm duyurular da dijital ekranlar üzerinden yapılıyor. Hem öğrenciler hem akademisyenler için akademik takvim ve derslerin takibine olanak sağlanan sistemde, iChat programı ile öğrenciler kendi içlerinde ve akademisyenlerle anında iletişime geçebilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun