Mobil 01 TEMMUZ 2011 / 15:08

Galaxy efsanesi Z ile devam edecek

Akıllı telefon dünyasına Galaxy adını yazdırmayı başaran Samsung şimdi Tegra 2 işlemcili bir model ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.Birkaç ay önce Galaxy S II’yi piyasaya sürerek akıllı telefon pazarında donanım konusundaki iddiasını ortaya koyan Samsung şimdi de bu telefonlar Galaxy SL arasına yeni bir model koymak istiyor. Yeni telefonun adı ise Galaxy Z.

Nvidia’nın çift çekirdekli Tegra 2 işlemcisinden güç alacak Galaxy Z, 4,2 inç büyüklüğünde ve 800 x 480 piksel çözünürlüğünde çoklu dokunmatik bir ekrana sahip olacak. Ürünün ekranı ve işlemcisi dışında cihazın genel yapısı da değişikliğe uğradı. Yeni telefon 135 gramlık ağırlığı ve 9,45 mm’lik kalınlığıyla Galaxy S II’den biraz daha ağır ve kalın.

Ayrıca Galaxy S II’deki Full HD çekim yeteneğine sahip 8 megapiksellik kamera yerine Z’de 720p çözünürlüğünde video çekimi yapabilen 5 megapiksellik bir kamera kullanılıyor. Bunun dışında cihazda 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 3.0, 8GB dahili bellek, microSD kart girişi, dijital pusula ve GPS bulunacak.

İşletim sisteminin Android 2.3 (Gingerbread) olacağı belirtilen Galaxy Z’nin ön siparişleri şimdilik sadece İsveç’te alınıyor. Fiyat ise 630 dolar. Ne zaman Türkiye’ye geleceğiyle ilgili bir bilgi henüz yok.