Mobil 06 AĞUSTOS 2010 / 10:21

Foxconn intiharları son bulmuyor

Büyük markalar için üretim yapan fabrikada bu sefer de genç bir kadın işçi intihar etti.

Büyük markalar için üretim yapan fabrikada bu sefer de genç bir kadın işçi intihar etti.


Foxconn henüz açılışını yaptığı Pingzhen isimli fabrikasının dumanı tüterken, yeni bir intihar haberiyle gündeme geldi.

Bu seferki olay Foxconn'un intiharlarıyla ünlenen fabrikası Shenzen'de gerçekleşmedi. Kunshan Fabrikası'nda 22 yaşındaki kadın işçi Liu Foxconn fabrikalarında intihar ederek hayatını kaybeden 13. işçi oldu.

Foxconn'un fabrikalarına intihar edenleri önleyebilmek için ağ gerdiğini önceki haberlerimizde duyurmuştuk. Olayın gerçekleştiği Kunshan Fabrikası'nda da aynı uygulamanın yer aldığı öğrenildi. Ancak Bayan Liu bu ağları da delerek yere çakıldı. Talihsiz kadın ağır yaralandı ancak sonrasında da kurtarılamadı.

Foxconn'dan yapılan açıklamayla intihar haberi ve ölüm doğrulandı. Ancak Foxconn plastik paketleme bölümünde çalışan kadının intihar sebebinin bilinmediğini açıkladı.

Açıklamaya rağmen işçilerin çok ağır şartlarda çalıştığı ve bu sebeple intihar ettikleri biliniyor. İntihar olaylarının sık yaşandığı günlerde işçilerin çalışma koşullarıyla ilgili haberimize http://www.btnet.com.tr/wps/portal/bilim/diger/detay?wcm.haberId=btnethaber_1275995807657 adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun