Mobil 16 EYLÜL 2008 / 08:38

Fosil bilimcileri şaşırtan T-Rex dokuları

Dinozor fosillerinde bulunan dokular ya 68 milyon yıllık, ya da 1950’lerden kalma.

Dinozor fosillerinde bulunan dokular ya 68 milyon yıllık, ya da 1950’lerden kalma.


Üç yıl önce bir grup bilim adamı, 68 milyon yıllık dinozor fosilllerinde, kan damarlarına benzeyen esnek dokular keşfederek fosil bilim dünyasını sarsmıştı. Şimdi yeni bir grup bu tür yumuşak maddelerin lif ya da bakteriyel sümük gibi sıradan şeyler olabileceğini söylüyor. Bu tür esnek maddelerin testi için kullanılan tekniklerin fosil bilimciler için oldukça yeni olduğu, bu yüzden konuyla ilgili tartışmaların netlik kazanmasının zaman alacağı düşünülüyor.


2005 yılındaki bir kazıda fosilleşmiş Tyrannosaurus Rex bacak kemiği parçaları bulunmuş, kemikler analiz edildikten sonra fosilde küçük kolajen parçaları bulunduğu rapor edilmişti. Ancak diğer fosil analizleri kemiklerdeki yumuşak dokuların sadece birer modern kontaminasyon olabileceğini öngörüyor. Kanıtlar fosillerdeki esnek maddenin günümüz bakterilerindeki biyofilmler olabileceğini gösteriyor. İncelenen diğer fosillerde de sıklıkla aynı madde bulunuyor. Madde kolajen benzeri bir yüzeye sahip olduğu için kolajen bulmak için tasarlanmış biyokimyasal testleri tuzağa düşürebiliyor. Uzmanların açıklamasına göre karbon testi sonuçları madde oluşumunun çok yeni olduğunu, yaklaşık 1950’lerde oluştuğunu gösteriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun