Mobil 10 OCAK 2013 / 11:29

Firefox OS 2013'te Avrupa'da piyasaya sürülecek

Firefox OS 2013'te Avrupa'da piyasaya sürülecek

Çin’in telekomünikasyon şirketi ZTE, Avrupa’nın telekom operatörleriyle bu yıl içerisinde Mozilla’nın mobil işletim sistemi bulunan telefonlarını piyasaya süreceğini açıkladı.Son yıllarda açık kaynak kodlu yazılımların hızla geliştiğine şahit oluyoruz. Android ile açık kaynak kodun avantajını değerlendiren Google, kısa sürede mobil dünyada işletim sistemi sıralamasında zirveye oturdu. Ancak bu durum hem şirketin tekel konumuna gelmesini, hem de piaysadaki dağılımda dengesizlik yaratmasına sebep oldu.

Android alternatifi işletim sistemleri ortaya çıkmaya başladı. Bunlar arasında Linux tabanlı Ubuntu, Samsung ve Intel’in desteklediği Tizen, Çin’in dev e-ticaret sitesi Alibaba’nın mobil işletim sistemi Aliyun ve Mozilla’nın bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı Firefox OS yer alıyor.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Çin’in telekomünikasyon şirketlerinden ZTE, Mozilla işletim sistemi bulunan telefonlarını 2013 yılı içerisnde Avrupa’ya getirmeyi planlıyor. Daha ucuz akıllı telefonlar üretmek ve Android hegemonyasını yıkmak için yola çıkan Mozilla, üreticilere ve telekom operatörlerine özel çözümler üreterek pazarda yer almayı hedefliyor.

Bloomberg’te yer alan yorumlar, Mozilla ve ZTE’nin bu yıl sonuna kadar mobil piyasada yüzde 1’lik bir pazar payına ulaşabileceği yönünde seyrediyor. ZTE son olarak Android tabanlı Grand S modelini görücüye çıkarmıştı.