Mobil 08 EKİM 2008 / 12:43

"Ferrari California" Paris'te

Ferrari, 2008 Paris Motor Show Fuarı’nda yeni California modelini sergiledi.

Ferrari, 2008 Paris Motor Show Fuarı’nda yeni California modelini sergiledi.


Ferrari, 2008 Paris Motor Show Fuarı’nda yeni California modelini sergiledi. Yeni Ferrari California, tasarımı ve teknolojik özellikleri ile dikkat çekiyor. Pininfarina tasarımlı gövdesinde, uzun burun, kabine doğru dönen zarif kıvrımlar gibi klasik Ferrari ögeleri kullanılan California modeli, ön çamurluktan gerilen içbükey şeritleri ile daha geniş bir açı sunuyor. Tasarımın esin kaynağı ise ünlü 1957 model "Ferrari 250 California".


Arabanın dış aydınlatmasında geniş ölçüde LED kullanılmış. Otomatik hareket edebilen ön farlar da bir diğer seçenek olarak sunuluyor. F430’un motoru ile aynı genişlik ve konfigürasyona sahip yeni California, Shell'den de destek alarak geliştirdiği bir direkt enjeksiyon sistemine sahip. 460 beygirgücündeki motoru sayesinde 4 saniyeden az sürede 62 mph’ye çıkabiliyor. Ayrıca Ferrari California'nın motoru sağladığı yakıt tasarrufuyla da dikkat çekiyor.


California modeliyle birlikte, kaldırılabilir metal tavan teknolojisi ilk defa bir Ferrari modelinde kullanılmış oldu. Ağırlığı azaltmak amacıyla alüminyumdan yapılan tavan,14 saniyede eski şeklini alıyor. Ferrari California'nın yeni kabin teknolojosi de iPod bağlantısı, Bluetooth cep telefonu entegrasyonu ve hard-drive merkezli navigasyon özellikerini beraberinde getiriyor.