Mobil 24 EYLÜL 2012 / 09:36

FATİH Projesi'nin ikinci pilot projesi ihalesi 2 Ekim'de

Fatih Projesi’nin 49 bin adetlik ikinci pilot projesi için ihale 2 Ekim’de yapılacak ihaleye Reeder'ın da katılacağı açıklandı. Şu ana kadar belirsizliklerin hakim olduğu projenin ihale süreçleri nedeniyle yetiştirilemediği öne sürüldü.İhaleye yalnızca yerli firmaların katılabileceğinin açıklanmasıyla tablet piyasasındaki firmalar hazırlıklarına başladı. Fatih Projesi’nin belirtilen 49 binlik ikinci pilot projesine katılacak olan SELEKT Bilgisayar CEO’su Uygar SARAL, “Fatih Projesi’nde bizce önemli olan konu, tabletleri temin ettikten sonra onların akıllı tahta ile senkronize çalışacağı ve içeriklerinin daha verimli kullanılabileceği yazılım altyapısını da oluşturarak tümüyle teknolojiye entegre bir eğitim sisteme geçiş yapmak” diye konuştu. Saral, "2013'te 100 bin adet tablet satışını ve 3G pazarındaki şirket payını arttırmayı hedeflediklerini” sözlerine ekledi.

İhale süreci nedeniyle bu yıla yetişmediği açıklanan FATİH Projesi'nde belirsizlikler sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) yetkilileri tabletlerin 2012 Kasım-Aralık ayında kullanılabilir olmasını öngördüklerini belirterek, ilk etapta 700-800 bin tabletin kullanılabileceğini aktardı.

YEĞİTEK yetkilileri, tablet bilgisayarlarda pilot sürecinde olduklarını, senaryoları değerlendirdiklerini belirterek, " İnternet sadece okulda mı, evde mi yoksa her yerde mi olacak buna bakıyoruz. Yine öğrenci tablet bilgisayarından herşeye ulaşsın mı yoksa sadece belirlenen içeriklere mi ulaşsın bunu da araştırıyoruz" ifadelerini kullandı. Tabletlerin 2012 Kasım-Aralık ayında kullanılabilir olmasını öngördüklerinin altını çizen yetkililer, "İlk etapta 700-800 bin tablet kullanılabilir olacak. Buna göre altyapımızda hazır olmalı. 2-3 sene içerisinde yerlilik oranını yüzde 60-70 olmasını öngörüyoruz. Kaç tane okula kaç tane tablet verilecek bu konuyla ilgili karar 1-2 hafta içerisinde netleşecek" diye konuştu.

Proje kapsamında bugüne kadar 3 bin 657 okula 85 bin akıllı tahta, yaklaşık 12 bin adet de tablet dağıtıldı. Bunun 4 bin adedi General Mobile (yerli tedarikçi), 8 bin adedi de Samsung'dan sağlandı. 3 bin 657 okula da 85 bin çok fonksiyonlu yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera alındı. Etkileşimli TV denebilecek akıllı tahtalar ise Vestel'den tedarik edildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun