Mobil 20 OCAK 2016 / 10:20

Facebook’un Android sürümüne Tor desteği geldi

Kişisel gizlilik konusunda endişeleri olan Android kullanıcıları artık Facebook’u Tor ile kullanabilecek.

Facebook, Salı günü yaptığı bir açıklama ile artık Android uygulamasında Tor kullanılabileceğini duyurdu. Her ne kadar şu an deneysel aşamada bulunsa da bu Facebook kullanırken tarama verilerinin şifreleneceği ve güvende olacağı anlamına geliyor.
Facebook’un Tor desteği 2014 yılına dayanıyor, 2014 yılından bu yana tarayıcılar üzerinden Facebook ile Tor kullanılabiliyor. Bu güncelleme ile birlikte Facebook Android uygulaması üzerinden Tor doğrudan desteklenir hale geliyor.  
Tor, İnternet aktivitelerinin anonim hale gelmesini, böylelikle web sitelerinin kullanıcıların aktivitelerini takip edememelerini sağlıyor. Tor aynı zamanda engellenmiş web sitelerinin ve hizmetlerin yasaklı ülkelerden açılabilmesini sağlıyor.
Facebook’un bu özelliğini kullanmak isteyen kullanıcıların Orbot Proxy uygulamasını kurmaları ve “Facebook over Tor” seçeneğini ayarlar kısmından seçmeleri gerekiyor. Tor desteği aşama aşama kullanıcılara sağlanacak, bu yüzden uygulamada bu ayarı göremeyebilirsiniz. Eğer göremiyorsanız biraz beklemeniz gerekecek.