Mobil 11 AĞUSTOS 2011 / 11:15

Facebook muhabbetine cepten devam

Facebook muhabbetleri cepten devam edecek

BlackBerry Messenger benzeri bir anlık mesajlaşma servisini Facebook da mobil telefonlar için hayata geçiriyor. iPhone’lar ve Android cihazlar için uygun olan bu uygulama, kullanıcılara arkadaşları veya grupları ile bağlantı kurabilme imkanı sunuyor. Öte yandan Facebook, Apple’ın benzer bir ürünü pazara sunmasından tam bir ay önce bu uygulamayı kullanıcılara sunarak önemli bir adım attı.

Son dönemde tüm dikkatler mobil mesajlaşma yapısına çevrilmiş durumda. Çünkü Londra’daki isyan dalgasına katılan bazı kişilerin, eylemde koordinasyonu sağlamak için bu teknolojiyi kullandığı biliniyor.

750 milyon kişi zaten 'chat'te

Facebook’un mobil mesajlaşma yapısı şimdilik sadece ABD’de kullanımda olacak ama bunun fazla vakit geçmeden diğer ülkelere de yayılması bekleniyor. Aslında bu sosyal ağın 750 milyon kullanıcısı halihazırda web sitesinden ve Facebook’un orijinal akıllı telefon uygulamasından mesaj gönderebiliyor.

Diğer taraftan bu yeni uygulama, doğrudan bir mobil telefona SMS aracılığıyla mesaj gönderme opsiyonunu getirdiği gibi, konum bilgisini de içeriyor. Bu yeni uygulamayla ilgili olarak Facebook’un zamanlaması, tam da Londra’daki isyan dalgasında BlackBerry Messenger’ın rolünün tartışıldığı bir dönemde çok anlamlı bir hale geldi. Birçok kişiye göre bu yeni uygulamayı ABD’de pazara sunma fikrinin temelinde Apple’ın iOS 5’inin ve onun bütünleşik mesajlaşma servisinin etkisi büyük.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun