Mobil 27 OCAK 2010 / 14:28

Facebook arkadaşlığı yalanmış meğer

Facebook'ta yüzlerce arkadaşınız da olsa beyniniz en fazla 150 kişiyi idare edebiliyor.

Facebook'ta yüzlerce arkadaşınız da olsa beyniniz en fazla 150 kişiyi idare edebiliyor.


 

Oxford Üniversitesi Evrimsel Antropoloji Uzmanı Robin Dunbar'ın yürüttüğü araştırmaya göre, ne kadar çok Facebook arkadaşınız olursa olsun, insan beyni ancak 150 anlamlı ilişkiye açık olabiliyormuş.

Dunbar bu sayıya 1990'lı yıllarda Neolitik köylerden modern kurumsal ofislere kadar incelediği çeşitli toplumları araştırarak ulaşmış. "Dunbar'ın sayısı" isimli teoriye göre, insanın neokorteks büyüklüğü, sosyal çevresini yaklaşık 150 arkadaşla sınırlıyor. Dunbar tarih süresince insanların en fazla 150 kişilik sosyal gruplar oluşturduğunu, daha geniş gruplarda sosyal ilişkilerin zamanla bozulduğunu ve bağların koptuğunu dile getiriyor. Dunbar şimdilerde araştırmasını daha da ileriye götürerek sosyal ağları inceleme eğiliminde. Facebook üzerinde bin beşyüz arkadaşınız olsa bile, bunun ancak 150'siyle ilişkilerin sağlıklı sürdürülebileceğini iddia ediyor.

Dunbar'ın diğer gözlemleri cinsiyet farkının da bu konuda önemli olduğunu gösteriyor. Kızlar arkadaşlık kurma ve iletişim konusunda erkeklerden daha başarılıyken, erkekler bu konuda biraz pasif kalıyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun