Mobil 14 HAZİRAN 2010 / 12:19

Erken yaşta bilgisayar kullanımı zarar veriyor

Psikologlara göre, dokuz yaşına gelmeden bilgisayar kullanımı yasak olmalı.

Psikologlara göre, dokuz yaşına gelmeden bilgisayar kullanımı yasak olmalı.


Ebeveynler çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için yoğun uğraş verirken teknolojinin çocukların hayatında ne kadar yer alması gerektiği konusu her zaman tartışılır. Konu hakkında gelen görüşlerin dışında aileler genelde çocuklarının bilgisayar ya da televizyon başında fazla süre kalmasını istemez. Pek de haksız değillermiş.

İngiltere'deki Çocuk Sağlığı Konferansı'nda konuşan Psikolog ve yazar Dr. Aric Sigman bilgisayar kullanımının çocukların beyin gelişimine büyük zarar verdiği söyledi.

Dr Sigman, bilgisayar kullanmaya çok erken yaşlarda başlayan çocukların bilişsel zekâ gelişimlerinin büyük darbe aldığını, her hangi bir şey okumadıklarını, öğretmenlerini dinlemediklerini ya da kendi yaş grubuyla iletişime geçemediklerini belirtti.

Dr Sigman yine de 22-40 aylık çocukların basit işlemleri de gerçekleştirebilmeleri gerektiğini, mesela televizyon kanalını uzaktan kumanda yardımıyla değiştirebilmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle dokuz yaşını aşmış çocukların teknolojiyi kullanmaları, sosyal gelişimleri ve öğrenme yetenekleri açısından önemli olduğunu vurgulayan Dr Sigman, "teknolojiden kaçınılmamalı ancak çocukların teknoloji bağımlısı olması da engellenmeli" diyerek yeni nesilleri bekleyen tehlike ve faydaları da özetlemiş oldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun