Mobil 12 NİSAN 2010 / 08:29

Ericsson Türkiye Ar-Ge merkezi açıldı

Ericsson, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşen törenle İstanbul'da Ericsson Ar-Ge Merkezi'ni açtı.

Ericsson, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleşen törenle İstanbul'da Ericsson Ar-Ge Merkezi'ni açtı.


Ericsson Ar-Ge Merkezi'nin resmi açılışı, 10 Nisan Cumartesi günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Tayfun Acarer, devlet erkânı ve sektörün ileri gelenlerinin katılımıyla gerçekleşti. Ar-Ge Merkezi iki farklı yerde, üç farklı ofis alanında, kuruluşunun ilk senesinde 194 Ar-Ge mühendisi ile hizmet verecek.

Ericsson, İTÜ Arı2 Teknopark yerleşkesinde yüzde 100 iştiraki Bizitek firması ile iş destek sistemleri odağında yeni yazılım araştırma ve geliştirme faaliyetleri üzerinde yoğunlaşırken, yine aynı yerleşkede bulunan ve yüzde 50 Ericsson iştiraki ST-Ericsson firması ise mobil platformlar için çip dizaynı üzerinde araştırma, geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriyor. Bugün, ST-Ericsson bünyesinde yer alan laboratuarlarda dizayn edilen çipler, 4 cep telefonu üreticisinin mobil platformlarını işlevsel kılıyor.

Ericsson İstanbul, Maslak yerleşkesindeki Ar-Ge laboratuarlarında, IP ortamında çalışan küçük bir operatörün çekirdek şebeke ihtiyacını karşılayacak ekipman; IPTV ve Mobil TV çalışmalarına ilişkin altyapı ve en yeni IMS çekirdek şebekesi bulunuyor.

Laboratuar, Türkiye'deki tüm operatörlerin, akademik birimlerin ve yerel yazılım geliştiricilerin kullanımına açık olan Ericsson'un dünyadaki 3. IMS Merkezi'ni de içeriyor. Uygulama geliştiricilere IMS tabanlı çözümlerini gerçek şebeke üzerinde test etme fırsatı sunan IMS Merkezi, yerel yazılımcıların ihtiyaç duyduğu teknik platformu sunması itibariyle Türkiye'de bir ilk olma niteliği taşıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun