Mobil 26 EKİM 2009 / 10:42

En küçük dinozor

Kuzey Amerika'da bugüne kadar bulunan en küçük dinozorunun kemiklerine erişildi.

Kuzey Amerika'da bugüne kadar bulunan en küçük dinozorunun kemiklerine erişildi.


Associated Press'in haberine göre, geçtiğimiz salı günü bilim adamları, Los Angeles Müzesi'nde sergilenen fosil bedeninin Kuzey Amerika'da keşfedilen en küçük dinozora ait olduğunu açıkladılar.

Minik dino sadece 61 cm boyunda; ağırlığı ise 900 gr'dan daha az. Uzmanlar, minik dinonun 150 milyon yıl önce Jurassic döneminin son dönemlerinde yaşadığını ve bitkilerle beslenmenin yanında, böcekleri avladığını belirtti. Araştırmacılar dinozorun çok küçük olduğunu ve bu yüzden diğer dinozorların kocaman bacakları arasında savrulduğunu düşünüyor.

Bundan önce Kanadalı araştırmacılar tarafından Kuzey Amerika'da bulunan en küçük dinozorun etle beslendiği fark edilmişti ve bu dinozor 2,5 kg ağırlığında idi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun