Mobil 06 TEMMUZ 2009 / 09:52

En büyük tehlike: truva atı saldırısı

Araştırma sonuçlarına göre truva atı saldırıları, bilgisayar güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Araştırma sonuçlarına göre truva atı saldırıları, bilgisayar güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyor.


Trend Micro'nun sürekli tehdit gözetimi ve saldırı önleme çalışmaları yapan global araştırma, servis ve destek merkezleri ağı TrendLabs'ten elde edilen verilere göre, truva atları, veri hırsızlığı yapan yazılımlar içinde en hızlı büyüyen kategori konumunda bulunuyor. Truva atı saldırıları, bilgisayar güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit oluşturuyor; tıpkı ismi gibi, tipik olarak, tehlikesiz birşeymiş gibi, örneğin bir ekran koruyucu, oyun ya da şaka olarak bilgisayara giriyor. TrendLabs araştırmasına göre:

2007 yılında, veri hırsızlığı yapan yazılımların yüzde 52'si Truva atlarından oluşuyordu. 2008 yılında, bu sayı yüzde 87'ye çıktı. 2009'un ilk yarısı itibariyle, veri hırsızlığı yapan yazılımların yüzde 93'ü Truva atları.


Avustralya, Asya, Afrika, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Avrupa dahil, TrendLabs tarafından izlenen bölgelerin tamamında, Truva atları ve Truva atı casus yazılımları, veri hırsızlığı yapan en yaygın yazılım konumunda. Siber casusluk da haber başlıklarını istila ediyor. Her yıl, şirketler, telif haklarının ihlal edimesinden dolayı milyarca dolarlık zarara uğruyor. Bu kapsamda, ticari sırlar yasadışı yollarla kopyalanıyor ve yüksek kâr marjlarıyla karaborsada rakiplere satılıyor ya da şantaj amaçlı kullanılıyor. Dünyanın dört bir yanındaki kurumsal ağlar, savunmayı kırma becerisine sahip siber suçlular için mükemmel bir ortam sunuyor.