Mobil 18 KASIM 2011 / 16:28

Elma'nın çevrecilik macerası

Çinli üreticilerinin yarattığı kirlilik iddiaları ile artan tartışmalar yüzünden Apple, Çin’deki çevreci gruplarla bir araya geldi.Ağustos ayında yayınlanan bir rapor da, bazı Apple üreticilerinin zararlı atıklarla ilgili gerekli önlemleri almadığına dair önemli bilgileri ortaya koymuştu.

BBC News haberine göre, Kamu ve Çevresel Gelişmeler Enstitüsü (IPE) ise yaptığı bir açıklamada, teknoloji devi şirketin bu gibi konularla ilgili planlarını kendileri ile paylaştığını bildirdi.

BBC Çince servisinden Ma Jun, “Neler yaptıklarına dair biraz bilgi verdiler. Bunlar arasında tedarikçilerinin 15 tanesi ile ilgili araştırmalar da yer alıyor. Taraflar o günden beri geliştirme planları hazırladılar ve şimdi de bunları bir zaman planına oturtmakla uğraşıyorlar. Taraflar çevresel etkilerin değerlendirmesinde daha hassas olma sözü verdi. Apple yönetimi de gelecekte yeni tedarikçi ararken buna dikkat edecek. Taraflar, tedarik zinciri yönetimi ile ilgili verilerin kamuoyuna açıklanmasını da sağlayacak” dedi. IPE, Apple’ın söz konusu tedarikçilerinin ismini vermediğini, ama iş ortakları ile birlikte çevresel düzenlemelere uyumlu çalışmaya önem vereceğini bildirdi.

Bu arada, Apple yorum yapmaya yanaşmasa da, şirketin Beijing’deki sözcüsü Carolyn Wu, şirketin aslında tedarikçilerini düzenli olarak denetlediği bilgisini verdi. Şirketin Tedarikçi Sorumluluğu raporuna göre, Apple geçtiğimiz yıl bu tarz denetimleri 127 farklı üretim noktasında yaptı.
ETİKETLER : apple çevreci çin elma
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun