Mobil 14 EKİM 2010 / 08:04

Elle yazmak düşünme yeteneğimizi geliştiriyor

Araştırmaya göre elle yazmak kişinin bilişsel yeteneklerinin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

Araştırmaya göre elle yazmak kişinin bilişsel yeteneklerinin gelişmesinde önemli rol oynuyor.


Yeni bir araştırmaya göre yazmak; duyguları, düşünceleri kağıda dökmek kişinin düşünme sürecine ve öğrenme kabiliyetine büyük fayda sağlıyor. Ancak bununla birlikte bilgisayarda değilde eline kağıt kalem alıp yazan kişi bu süreçten daha karlı çıkıyor.

Araştırma sonucuna göre el yazısı ile zihninizdekileri açığa çıkarmak, zihnin aktif kalabilmesi ve her daim düşünmeye açık olması anlamına geliyor. Klavye aracılığıyla yazmakla el yazısıyla yazmak arasında fark olduğunu düşünen araştırmacılar, el yazısı ile yazmanın kişi için daha zahmetli olduğunu ve zihnin bu anlamda daha etkin çalıştığını iddia ediyor.

Mesela Çince karakterler ya da semboller okuyan ve bunları kağıt üzerinde elle yazan kişilerin bilişsel birtakım yeteneklerinin geliştiği görülüyor. Gündelik sıkıntılar arasında düşünmeye çok az zaman ayırdığımızı dikkate alacak olursak, araştırmacıların zihnimizi açık tutmak için elle yazın tavsiyesine kulak verebiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun