Mobil 22 KASIM 2010 / 14:39

Ekonomik kriz karbon salınımına yaradı

Krizle birlikte başlayan tasarruf eğilimi etkisini karbon salınım oranlarında gösterdi.

Krizle birlikte başlayan tasarruf eğilimi etkisini karbon salınım oranlarında gösterdi.


Dünyayı vuran ekonomik kriz, küresel karbon salınım oranlarına olumlu yönde etki etti. Yapılan incelemeler, 2008 ve 2009 yılları arasında yaşanan krizin karbon salınımını az da olsa düşürdüğünü gösterdi.

Karbon salınım oranında on yıl sonra ilk kez gözlenen yüzde 1,3’lük düşüş analistlere göre krizin süresince oluşan tüketim değişikliğine dayanıyor. Karbon salınım oranlarına bakıldığında kriz boyunca tasarrufa giden ülkeler arasında ilk sırayı Japonya, İngiltere ve Rusya alıyor.

Dünyayı hızla kirleten Çin ve Hindistan’ın yeryüzündeki karbondioksit oranını kriz süresi boyunca da artırdığı biliniyor. Çin’den sonra dünyayı en çok kirleten ikinci ülke olan ABD’ninse yaydığı karbon oranı bu dönemde yüzde 6,9 gibi şaşırtıcı bir oranla düşüş göstermiş.

Krizin tasarruf etkisi dışında Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde çevreci teknolojilerin kullanılması da karbon oranının azalmasına etki eden bir diğer önemli faktör.

Bu süre zarfında karbon salınımındaki bu düşüş oranı beklenenden daha az seviyede olsa da, gelişmiş ülkeleri diğerlerine göre daha derinden etkileyen ekonomik krizin bu olumlu etkisi görmezden gelinemez.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun