Mobil 31 MAYIS 2010 / 14:16

Dünyanın simülasyonu yapılacak

Avrupalılar gelecekte neler olacağını daha iyi tahmin etmek için çalışıyor.

Avrupalılar gelecekte neler olacağını daha iyi tahmin etmek için çalışıyor.


Bilim insanları dünyanın en büyük süper bilgisayarlarını kullanarak dünya üzerindeki tüm yaşamın simülasyonunu yapmayı planlıyor. Bahsedilen tüm yaşamın içerisinde finansal sistem, ekonomiler ve tüm toplumlar yer alacak.

Proje Avrupa Birliği araştırmaları kapsamında FuturIcT denilen çalışmanın bir parçası olarak yapılacak. FuturIcT benzer birçok çalışmayı içinde bulunduran, insanlığın geleceği daha iyi tahmin edebilmesini hedefleyen büyük bir proje.

Örneğin çalışma kapsamında İsviçre'nin başkenti Zürih'teki trafik aktiviteleri incelendi. 7,5 milyon İsviçreli üzerinde yapılan çalışmada trafiğin akışıyla ilgili gelecekte neler yapılabileceği araştırıldı.

Bir başka çalışma da para piyasaları ve reel sektördeki riskler üzerine yapıldı. Riskler belirlendi bunlara göre çözümler arandı. Devam eden çalışmalardan biriyse Yugoslavya'da savaştan sonra sosyal hayatın nasıl devam ettiği üzerinde yapılıyor. Böylece herhangi bir felaketten sonra neler yapılabileceği bulunacak.

Bu çalışmaların en büyüğü, başta bahsettiğimiz tüm yaşamın simülasyonun hazırlanması olacak. Bunun için laboratuar deneyleri, internet üzerinde bugüne kadar biriken bilgiler ve Second Life gibi gerçeğe yakın oyunlar kullanılacak.

Çalışmayla krize karşı alınabilecek önlemler ve politikacılarla iş sektörünün önde gelenlerine tavsiyeler verilmesi planlanıyor. Teknoloji ve bilgi toplumundan bu kadar sık bahsederken yaşanan sorunlara yeterince hızlı ve etkin çözümler bulunamaması bilim insanlarını böyle bir çalışmaya yönlendirdiği düşünülüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun