Mobil 04 NİSAN 2011 / 13:59

Dünyanın ilk GLONASS uyumlu akıllı telefonu piyasaya çıktı

Rusya’nın GPS sisteminden daha iyi olduğunu iddia ettiği uydu navigasyon sistemi GLONASS'la uyumlu ilk akıllı telefon 11 bin rubleden, yani yaklaşık 600 liradan satışa sunuldu.Froyo tabanlı akıllı telefon 3,2 inç dokunmatik ekran, 2 megapiksel kamera ve Bluetooth ile WiFi gibi başlantı seçenekleri barındırıyor. Aslına bakılırsa telefonun özellikleri sıradan bir akıllı telefonu anımsatıyor. Ancak telefon Rusya’nın dünyanın en iyi navigasyon sistemi olarak tanıttığı GLONASS ile kullanıcılarına yolları tarif ediyor.

GLONASS sistemi 1976 yılında Sovyet Rusya tarafından geliştirilmeye başlanmıştı. Sistem uyduların da eklenmesiyle birlikte ancak 1995 yılında tamamlanabilmişti. Devam eden süreçte Rusya’nın ekonomik darboğaza girmesi nedeniyle bakımı düzenli olarak gerçekleştirilemeyen sistem, 2000’li yılların başında ülkenin en önemli öncelikleri arasına girdi. Şu anda GLONASS, Rusya’nın en fazla harcamada bulunduğu uzay araştırması konumunda bulunuyor.

Verilen bilgilere göre sistem, Rusya’nın tamamında kullanıcılarına yardımcı olabilirken dünyanın yüzde 98’ini kapsıyor. Gerçekten Rusya’nın iddia ettiği gibi GLONASS, GPS’ten daha iyi bir sistemse neden yerini almasın ki?

Detaylar için http://www.shop.mts.ru/phones/mts/glonass_945.html adresini ziyaret edebilirsiniz.