Mobil 27 EYLÜL 2010 / 09:36

Dünyanın en derin gölünde varoluşun izleri aranıyor

Baykal gölünün altına yerleştirilen teleskop evren oluşurken açığa çıkan nötrinoları yakalayacak.

Baykal gölünün altına yerleştirilen teleskop evren oluşurken açığa çıkan nötrinoları yakalayacak.


Rusya, 1993 yılında Baykal gölünün altına yerleştirdiği NT-200 teleskopuyla evrenin varoluşuyla ilgili sırları bulabilmek için çalışıyor. Dünyanın en derin gölüne yerleştirilen teleskop, su içindeki canlılarla ilgilenmiyor. NT-200 nötrinoların peşinde.

Evrenin oluşumundaki sırlar hakkında bilgi vermesi beklenen nötrinolar, elektrik yükü olmayan ve kütlesi sıfıra yakın olan temel parçacık olarak nitelendirilebilir. Işık hızına yakın hızda seyreden nötrinolar, güneş, radyoaktif parçalanma ve nükleer tepkimelerle ortaya çıkıyor.

Güneş sisteminin dışındaki nötrinolar algılanırsa dünyada bir ilk gerçekleşecek

Her saniyede 50 trilyon güneş nötrinosu insan vücuduna işliyor. Nötrinolar küçük ve etkisiz, dolayısıyla algılanması da oldukça güç. Rus fizikçiler bu algılanması güç temel parçacıkları güneş sisteminin ötesinde yakalamayı ümit ediyor. Eğer başarılı olurlarsa bu dünyada bir ilk olacak.

Nötrinolar, kozmik ışınların dünya atmosferine çarpmasıyla da oluşabiliyor. Bu sebeple güneş sisteminin dışındaki nötrinoları algılayabilmek için mümkün olduğunca derin ve karanlık bir yer gerekiyor. Tıpkı Baykal gölü gibi...

Çalışmanın başında yer alan fizikçi Nikolai Budnev, evrenle ilgili bilgileri taşıyan farklı maddeler bulunduğunu, bir tanesinin de nötrinolar olduğunu belirtiyor. Ayrıca Baykal gölünün de öneminden bahseden Budnev, "Göl istediğimiz koşulları bize sağlarken, mart ayında donduğu zamanda üzerinde seyahat ederek teleskopa bakım yapmamıza imkan veriyor" diyor.

1993'te Baykal gölünde kurulan nötrino algılayıcısı, 1994 yılında ilk atmosferik nötrinoyu algıladı. Bugün de güneş sistemi dışındaki nötrinoları algılayabilmek için büyük bir umut bulunuyor. Başarılı olunması halinde evrenle ilgili hiç bilinmeyen bulguların ortaya çıkacağı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun