Mobil 22 EYLÜL 2010 / 12:26

Dünyanın en büyük ve en güçlü örümcek ağı keşfedildi

Öyle bir ağ ki bu, kuşları ve yarasaları bile affetmiyor.

Öyle bir ağ ki bu, kuşları ve yarasaları bile affetmiyor.


Madagaskar ormanlarının derinliklerinde dünya üzerindeki bilinen en büyük örümcek ağı keşfedildi. Sadece en büyük olmakla kalmayan örümcek ağının en güçlü doğal biyolojik materyal de olduğu düşünülüyor.

Porto Riko Üniversitesi'nden zoolog Igni Agnarsson ile Sloven Bilim Akademisi'nden biyolog Matjaz Kuntner, en büyük ve en güçlü ağın üreticisi olan örümcek ‘Caerostris darwini'yi 2008 yılında keşfetmişti.

Keşfedilen örümcek yaklaşık 3 metrekare ağ örebiliyor. Ayrıca yaklaşık 10 metre yükseklikte örebildiği ağ sayesinde hareket edebiliyor.

Fotoğrafta görülen ağ, örümcek tarafından nehrin üzerinden geçebilmek için kullanılmış. Bu da ağın sadece Caerostris darwini tarafından örüldüğünü gösteriyor. Çünkü başka bir örümcek nehir ya da ırmak üzerinde ağ öremiyor.

Bu büyüklükteki bir örümcek ağından diğer canlılar için kaçmanın neredeyse imkansız olduğu belirtiliyor. Çünkü ağda yüksek derece yapısal stres bulunuyor. Ağdan kurtulabilmek için öncelikle ağ üzerindeki kinetik enerjinin boşaltılması gerekiyor.

Ayrıca bulunan örümcek ağı herhangi bir örümcek ağından iki kat daha elastik olduğu için çok fazla gerilse bile kopmuyor. Bulunan dev ağ, yarasa ve kuşların bile mezarı haline geldi.

Hala bu büyüklük ve dayanıklılıkta bir örümcek ağının nasıl oluşturulduğu bilinmiyor. C. darwini üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Keşfin ayrıntıları için http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0011234 adresini kullanabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun