Mobil 05 AĞUSTOS 2011 / 08:12

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi: Apple

Açıklanan IDC raporuna göre, Samsung ve Apple, 2011’in ikinci çeyreğinde Nokia’yı geride bırakarak akıllı telefon pazarında ilk iki sırayı paylaştı. Akıllı telefon pazarı bir önceki yıla göre yüzde 65,4 oranında büyüdü.Sürekli “internete bağlı kalma” hissiyle yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonların piyasa hacmi gün geçtikçe artıyor. IDC’nin açıkladığı rakamlara göre 2010 yılının ikinci çeyreğinden bu yana akıllı telefon pazarı yüzde 65,4 oranında büyüme gösterdi. Ancak en ilginç gelişmeler Nokia’nın sert düşüşü ve Samsung’un hızla zirveye tırmanışında yaşanıyor.

Nokia 2010’un ilk çeyreğinde 24 milyon telefon satarken 2011’in aynı çeyreğinde 16,7 milyonda kaldı. Böylecek Fin şirket, Apple’ın iPhone’larına karşılık vermekte zorlandığını yüzde 30,4’lük sert bir düşüş yaşayarak gösterdi. Nokia en iyi ihtimalle bu yılın sonunda piyasada olacak Microsoft üretimi işletim sistemi Windows Phone’li telefonlara bel bağlamış durumda.

Samsung ise 2010 yılının ilk çeyreğinde sadece 3,6 milyon akıllı telefon satmışken, 2011’in aynı çeyreğinde 17,3 milyonluk satış rakamına ulaştı. Bir yıllık dönemde yaşanan artış tam yüzde 380,6 olarak gerçekleşti. Özellikle Galaxy telefonlarıyla önemli bir ivme yakalayan Güney Kore şirketi, akıllı telefon piyasasında hızla büyümeye devam ediyor. Hatta bu hızda devam ederse bir sonraki çeyrekte Apple’ı ilk sıradan etmesi beklenebilir.Apple akıllı telefon piyasasında ilk sıraya yerleşti ve Nokia’nın uzun süren hegemonyasına son verdi. Şirket, bir önceki yıla göre yüzde 141,7 oranında büyüme kaydederek 20,3 milyon iPhone satmayı başardı. Apple’ın bu başarısında iPhone 4 ve iPhone 3GS modellerinin çok satması yatıyor.

Bir başka yaralı akıllı telefon üreticisi de Research In Motion (RIM) oldu. Kanadalı şirket, Blackberry’ler ile pazar payını yüzde 10,7 artırsa da üçüncü sıradan dördüncülüğe gerilerken -Nokia gibi- iPhone’la rekabette zorlandığı görüldü.

Tayvan çıkışlı HTC de sessiz sedasız pazar payını yüzde 165 artırarak 11,7 milyon akıllı telefon satışına ulaştı. Önemli yükseliş içine giren iki üretici Samsung ve HTC Android işletim sistemli telefonlar üretiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun