Mobil 06 MAYIS 2010 / 06:41

Dünyadaki ilk su pompalama sistemi!

Bilinen en eski su pompalama sisteminin Mayalar tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

Bilinen en eski su pompalama sisteminin Mayalar tarafından yapıldığı ortaya çıktı.


Dünyadaki ilk su sistemi Mayaların yaşadığı Meksika'nın Palenque şehrinde ortaya çıktı. Planque şehri 100 yılında kuruldu ve Klasik Maya Periyodu olarak bilinen 250'den 600'e uzanan yıllarda büyüdü ve 800 yılında yok oldu. O yıllarda Mayaların suyu nasıl istedikleri gibi yönlendirdikleri hala bulunamadı.

Araştırmalarda yer alan Profesör Christopher Duffy, "Mayalar için zor bir dönem olduğu görülüyor, böyle bir sistemi yapmaları için başka bir sebep olamaz. Kullanılabilecek araçlar bulunmadan yapılan mühendisliğin başka bir açıklaması yok" dedi.

Antropolog Kirk French de Mayaların kendilerine yaşam alanları yaratmaya çalıştığını, her 100 metrede bir benzer su kanalları görüldüğünü, verimsiz kayalık kısımları atlatabilmek için böyle bir yol uygulamış olabileceklerini ifade etti. French, suyun dağıtılıp taşınabilmesiyle, Mayaların verimli su pompalamasına öncülük ettiğini belirtti.

Mayaların inşa ettiği 6 metre aşağıya inilerek bulunan sistem 60 metre uzunluğunda ve 68 metreküp su taşıyabiliyordu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun