Mobil 27 ŞUBAT 2013 / 11:14

Dünya Mobil Kongresi Nokia'nın yeniliklerine sahne oldu

Nokia, Dünya Mobil Kongresi’nde (MWC) yeniliklerini duyurdu. HERE konum uygulamasının Windows Phone ekosistemindeki Nokia olmayan telefonlar için de kullanıma girmesinin yanı sıra, dört yeni cihaz da yeni fiyat aralıklarında yenilikler sunuyor.Nokia Başkanı ve CEO’su Stephen Elop şunları söyledi:
“Nokia’nın ardındaki ivme hız kazanıyor. Bugün yaptığımız lansmanlar, tüm dünyadaki insanların ve iş hayatının taleplerine cevap vermek için cihaz ve servis portföyümüzü genişletmeye olan adanmışlığımızı gösteriyor. Daha uygun fiyata daha iyi deneyimler sunarak, ekonomik mobil cihazlardaki mücadeleye yeniden şekil veriyoruz ve Nokia, kazanmanın temellerini atıyor.”

Nokia Windows 8 portföyünü genişletiyor

Nokia Lumia 720, orta kademe fiyat aralığında en yüksek kaliteli kamera performansını sunuyor. Geniş bir f/1.9 diyafram aralığı ve muhteşem Carl Zeiss optiği, gece ve gündüz koşullarında aydınlık, net fotoğraflar çekecek şekilde tasarlandı. Bunun yanı sıra HD-kalitesi ve geniş açılı ön yüz kamerası da birlikte fotoğraf çekmeyi ve video görüşme yapmayı daha eğlenceli bir hale getiriyor. Bu pürüzsüz ve şık akıllı telefon, Nokia Müzik, HERE lokasyon uygulaması ve sadece kablosuz şarj cihazının üstüne bırakarak sağlanan kablosuz şarj seçeneği gibi en son Nokia Lumia deneyimleriyle birlikte geliyor.Nokia’nın en ekonomik Windows Phone 8 akıllı telefonu olan Nokia Lumia 520, amiral gemisi Nokia Lumia 920’de bulunan aynı dijital kamera lensleri, çevrimdışı bile dinlenebilen ve ücretsiz olan Nokia Müzik servisi ve HERE lokasyon uygulaması gibi normalde sadece yüksek teknolojiye sahip akıllı telefonlarda bulunan deneyimleri içeriyor.

Nokia Lumia 520 ve Nokia Lumia 720’nin 2013’ ün ikinci çeyreğinde Türkiye’ de satışa sunulması bekleniyor.

Mobil telefonlara cazip Lumia deneyimleri ekliyor

Şirket ayrıca bugüne kadarki en uygun fiyatlı telefon olan Nokia 105’i ve internet ve e-posta erişimini daha uygun fiyata sunan, ilhamını Nokia Lumia akıllı telefonlardan alan kamera deneyimini içeren Nokia 301’i de tanıttı.

İlk kez telefon alanlar için ideal bir cihaz olan Nokia 105, kolay kullanılan menü ile parlak renkli ekranın yanı sıra FM radyo, çoklu çalar saat, speaking clock, toz ve su koruyucu, ergonomik tuş takımı ve el feneri gibi temel özellikler de içeriyor. Sağlamlığı ve 35 güne kadar uzanan pil ömrü de onu, yedek cihaz arayan insanlar için ideal kılıyor.

Renkli Nokia 301, şık tasarımı ve çarpıcı renk yelpazesinin yanı sıra 3.5G hızlı internet bağlantısı ve yüzde 90’a kadar daha fazla veri etkinliği sağlayan Nokia Xpress Tarayıcı yüklenmiş olarak geliyor. Video oynatabilen en uygun fiyatlı Nokia cihazı ve ayrıca, Nokia Lumia akıllı telefonlar üstündeki dijital kamera lenslerinden ilham alan yeni akıllı kamera özellikleri içeriyor.

Nokia 301’ in, ikinci çeyrekten itibaren Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.HERE menzilini genişletiyor

Nokia ayrıca konum deneyimleri sunan yeni markası HERE’in de ilk ve en yeni deneyimlerini Lumia üzerinde HERE Haritalar, HERE Sürüş ve HERE Transit ile sunmaya devam edeceğini ve belli pazarlarda, Nokia olmayan Windows Phone özellikli akıllı telefonlar için de kullanıma açacağını duyurdu.

Yeni HERE Haritalar, Nokia’nın artırılmış gerçeklik teknolojilerini barındıran LiveSight entegrasyonu ile geliyor. LiveSight “sight”ı (“görüş”), kullanıcıların telefon kameralarından gördüğü yerleri tanıyarak ve bunu yer-bazlı bilgiye dönüştürerek dünyayı keşfetmenin yepyeni bir yolunu sunuyor. LiveSight ayrıca, Lumia için tanıtılan yeni bir dijital lens olan Place Tag’i destekliyor. Place Tag, Nokia’nın eşsiz konum ve görüntüleme becerileriyle bir araya gelerek fotoğraflara, o yere ait yararlı bilgiler de içeren lokasyon etiketleri ekliyor.

Geliştiriciler Nokia teknolojisine erişim imkanı kazanıyor

Nokia, uygulama geliştiricileri Lumia için eşsiz ve yenilikçi deneyimler üretmeye teşvik etmek amacıyla şu an Windows Phone üzerinde bulunan 130 bin uygulama ile API’lerin (Uygulama Programlama Arayüzü) görüntüleme, konum ve müzik bölümlerinin açıldığını duyuldu. Burton, GoPro ve FourSquare’in yeni uygulamaları bu fırsatlardan şimdiden yararlanmaya başladılar; bunun yanı sıra Nokia, Dreamworks Animations SKG ile kurdukları yeni bir işbirliğini de duyurdu. Bu işbirliği sayesinde Dreamworks geliştiricileri, 2013’ün ikinci yarısından itibaren Nokia API’leri kullanarak sadece Nokia cihazları için dopdolu, interaktif eğlence deneyimleri üretecekler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun