Mobil 29 EYLÜL 2010 / 08:33

Dünya hava kirliliği haritası çıkarıldı

Türkiye'nin de bulunduğu orta kuşak dünyanın en kötü havasını soluyor.

Türkiye'nin de bulunduğu orta kuşak dünyanın en kötü havasını soluyor.


Kanadalı biliminsanları uydu görüntülerini kullanarak küresel hava kirliliği raporu oluşturdu. Çin'in hava kalitesinin dünyanın geri kalanına göre çok düşük olduğu ilk bakışta göze çarpıyor.

Kanada, Halifax'taki Dalhousie Üniversitesi'nden Aaron van Donkelaar ve Randall Martin, 2001 ve 2006 yılları arasında uydu görüntülerinden topladığı verilerle dünyanın hava kirliliği haritasını çıkardı.

Haritada beyaz ve koyu mavi olarak görülen yerler en düşük hava kirliliğinin yaşandığı bölgeler. Bunun yanında koyu kırmızı bölgeler de en yüksek hava kirliliğini işaret ediyor. Dünya çapında en kırmızı bölgenin Çin'in doğu bölgesindeki endüstri bölgesi olduğu görülüyor.

Harita dikkatle incelendiğinde Türkiye'nin de bulunduğu orta kuşakta hava kirliliğinin yoğunlaştığı görülüyor.

Veriler 2006 yılına kadar toplandığı için hava kirliliği sorununa bu zaman içerisinde çözüm üretilmesi beklenebilir, ancak Wall Street Journal'da yer alan haberde, son yıllarda hava kirliliğinin gittikçe arttığı belirtiliyor.

Hava kirliliği ile bronşit, kardiovasküler hastalıklar ve astım oranlarının da arttığı görülüyor. Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan makaleye http://ehp03.niehs.nih.gov/article/fetchArticle.action?articleURI=info%3Adoi%2F10.1289%2Fehp.0901623 adresinden ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun