Mobil 01 TEMMUZ 2011 / 14:19

Dolaşım sırasında yapılan mobil ödeme fiyatları düştü

Avrupa’da seyahat esnasında mobil arama yapmanın ve çağrı almanın maliyeti düşüş gösterdi. Ayrıca internet kullanım fiyatları da indirildi.BBC News haberine göre, 1 Temmuz’dan itibaren operatörler; aramalarda dakika başına KDV dahil 32p’den fazla, gelen çağrılarda da dakika başına KDV dahil 10p’den fazla para tahsil edemeyecek.

Bu yeni tarifeler, Avrupa Komisyonu’nun mobil sektöründe bir dizi yıllık fiyat indirimi baskısının son adımı oldu. Brüksel daha önce yaptığı açıklamada 2015 yılına kadar uluslararası ve ulusal fiyatları eşitlemek istediğini bildirmişti. Bu kapsamda fiyat düzenlemesi de 2007 yılında kullanıma girdi. O günden beri de maksimum arama bedeli yıllık bazda yaklaşık yüzde 6 oranında azaldı.

O2, Vodafone, Orange ve T-Mobile’ın içinde yer aldığı bir grup İngiliz mobil operatör, Komisyon’un fiyat indirimi projesine karşı gelmeye çalıştı. Hatta bu şikayetini Avrupa Adalet Divanı’na kadar taşıdı. Ancak operatörlerin bu şikayeti 2010 Haziran’ında reddedildi.

Veri kullanım bedelleri de indirildi

Telefon aramaları için daha düşük oranlara ek olarak, Komisyon aynı zamanda mobil veri toptan satış miktarını da megabayt başına 80 avro sentten (72p) 50 avro sente (45p) indirdi.

Sesli aramalarda fiyat sınırı doğrudan tüketicilerin faturasına yansırken, veri ise sadece operatörlerin birbirine karşı maddi yükümlülüğüne etkisini belirliyor.

Operatörler, beklenmedik yüksek faturaları ortadan kaldırmak için kullanıcıların veri tüketimine 50 avro (45 sterlin) üst sınır ayırmak zorundalar. Veri dolaşımına devam etmek isteyen aboneler ise bu limitin kaldırılması talebinde bulunabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun