Mobil 30 OCAK 2010 / 09:25

Dinozorların gerçek renkleri keşfedildi

Bugüne dek genellikle yeşil renkte hayal edilen dinozorların kırmızı tüylere sahip olduğu keşfedildi.

Bugüne dek genellikle yeşil renkte hayal edilen dinozorların kırmızı tüylere sahip olduğu keşfedildi.


Çizimlerde genellikle sadece kalın bir deri tabakasıyla kaplı olarak tasvir edilen dizozorların aslında tüylü olduğu ortaya çıktı. Hindi büyüklüğündeki etcil dinozor ‘Sinosauropteryx', tüyleri ve tüyünün rengi bilimsel olarak keşfedilen ilk dinozor olma özelliği taşıyor.

Nature dergisinin haberine göre, Çin'in kuzeydoğusunda yer alan Liaoning eyaletinin Yixian şeklinde bulunan tüylü fosil, uluslararası fosilbilimcilerden oluşan bir araştırma ekibi tarafından keşfedildi. Araştırmayı yapan bilim adamları, yaptıkları elektron mikroskobu taramasında dinozorun kırmızımsı ve turuncu tüyleri olan çizgili bir kuyruğu olduğunu ve bu renklerin aynı zamanda sırt bölgesinde de yer aldığını ortaya çıkardılar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun