Mobil 23 HAZİRAN 2009 / 07:17

Dinozorlar aslında o kadar büyük değilmiş!

Yeryüzüne ayak basmış en büyük hayvanlar, yani dinozorlar, aslında düşündüğümüz kadar büyük olmayabilir.

Yeryüzüne ayak basmış en büyük hayvanlar, yani dinozorlar, aslında düşündüğümüz kadar büyük olmayabilir.


Londra'daki Journal of Zoology'de yayınlanan habere göre, bilimadamları dinozor kütlesini hesaplamada kullanılan istatiksel modelin yanlış olduğunu keşfetti. Bu model, dinozor ölçümlerini orjinal boyutlardan daha büyük hesaplamaya neden oluyor. Ağırlığı 38 ton olarak hesaplanan ve dünyanın en büyük dinozoru olarak bilinen Apatosaurus louisae'nin asıl ağırlığının 18 ton olduğu söyleniyor.


Colorado Devlet Üniveristesi'nden Gary Packard: "Fosil bilimciler 25 yıl boyunca, dev dinozorların ve sıradışı büyüklükteki diğer birçok canlının gövde ağırlığını hesaplamak için istatiksel modeller kullandılar. Orjinal referans örneklerindeki verileri yeniden test ederek, istatiksel modelin ciddi anlamda hatalı olduğunu kanıtladık. Dinozorlar tahmin edilen büyüklüklerinin yarısı kadar" diyor. Dinozorlarla ilgili çalışmalar, enerji metabolizmaları, beslenme şekilleri gibi konularda da yoğunlaşacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun