Mobil 24 TEMMUZ 2012 / 11:09

Devlet uygulama pazarının peşinde!

Son dört yılda Türkiye’de internetten indirilen yaklaşık 200 milyon dolarlık uygulama pazarından devlet hiç vergi alamadı. Ancak burada sorgulanması gereken, Türkiye'de üretilen mobil uygulama sayısı ve yarattığı piyasa değeri.Apple ve Android tabanlı cep telefonlarının ve tabletlerin hızla yaygınlaşması ve Apple App Store’un cirosunun Türkiye’de artması Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği’ni (MOBİLSAD) harekete geçirdi.

Hürriyet'in haberine göre, Gelirler İdaresi’nden bir yetkili, “Bu işlemde KDV’nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilemede sorunu ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye’de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV’yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir” dedi.

Ancak bu verginin nasıl toplanacağı henüz netlik kazanmadı.

Vergilendirme Sorunu

Yurt dışındaki platformlardan cep telefonuna içerik yüklenmesi suretiyle verilen hizmetin KDV’ye tabi olduğunu belirten Gelirler İdaresi yetkilileri yapılan çalışmaları şöyle anlattı:
“Bu uygulama bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de KDV’ye tabidir. Ancak özellikle 2000 sonrası süreçte bu işlemlerin nasıl vergilendirileceği AB ülkelerinde de, OECD ülkelerinde de tartışılmaktadır.

Bu işlemde KDV’nin mükellefi içerik sağlayan yurtdışındaki firma olduğundan vergilendirmede sorun ortaya çıkmaktadır. Mükellefin Türkiye’de KDV mükellefi olmaması nedeniyle bu işlem üzerinden hesaplanacak KDV’yi içeriği cep telefonuna yükleyen kişinin beyan edip ödemesi gerekmektedir.”

Türkiye uygulama mağazası gelirlerinde 9. sırada

Türkiye’de Mart 2012 rakamlarına göre yaklaşık 65.8 milyon mobil abone bulunduğunu belirten MOBİLSAD Başkanı Kerem Alkin, şu bilgileri verdi: "3G hizmetiyle mobil bilgisayardan ve cepten internet hizmeti alan abone sayısı 2012 yılının ilk çeyreğinde 8 milyon 941 bine ulaştı. Türkiye, uygulama mağazalarından elde edilen gelirlerde yakaladığı yüzde 54’lük büyümeyle dünyada 9’uncu sırada yer aldı."

Burada ortaya çıkan tablo oldukça ilginç. Zira habere konu edilen durumda KDV yerine kendi mobil uygulama pazarımızı yaratmak, bu pazardan gelir elde etmek fikri tartışılsa, hem devletimiz daha çok vergi alır hem de milli gelirimizde artış görülür.

Türkiye'de mobil uygulama geliştiricilere verilmesi gereken teşvikler, büyüyen piyasada nasıl yer alınması gerektiği tartışılması gerekirken, elde edilen gelirin üzerinden alınmaya çalışılan vergiler şu anda boşa kürek çekmeye benziyor.

İnternetin getirdiği küresel ekonomik bütünleşme, şirketlerin tüm dünyayı oyun alanı gibi kullanmasına ve vergi avantajı olan yerleri tercih etmesine sebep oluyor. Bu sebeple, bu küresel sorun çözülene kadar kendi üretimimizi artırmaya öncelik vermek, KDV kovalamanın önüne çıkmalı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun