Mobil 24 AĞUSTOS 2011 / 10:28

Dert sadece bizim derdimiz değil: Amerika'daki deprem mobil iletişimi vurdu

Amerika'daki deprem mobil iletişimi vurdu

Dün pek de alışık olunmadığı üzere Amerika'nın doğusunu vuran 5,9'luk depremin ardından gelen yoğun görüşme trafiği, mobil iletişimin sekteye uğramasına neden oldu.Öyle görünüyor ki Amerika gibi binalarıyla ve teknolojisiyle övünen bir ülke bile, 5,9 gibi çok abartı sayılmayacak bir depremde iletişim sorunuyla karşılaşabiliyor. Merkezi Batı Virjinya olan ve Kuzey Karolayna'da Boston'a kadar etkisi hissedilen depremden sonra kullanıcıların cep telefonlarına sarılması, hatlarda yoğunluğa sebep olarak iletişimin aksaması sonucunu doğurdu.

Bu noktada imdada yetişen ise internet ve sosyal ağlar oldu. Çoğu kişi hemen Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara bağlanarak deprem hakkında bilgi almaya çalıştı ve neler yaşadıklarını paylaştı.

Bazı kullanıcıların deprem hakkında bilgi almak için interneti kullanmanın, binanın dışına çıkmaktan çok daha hızlı sonuç verdiğini ifade etmesi dikkat çekici.

Twitter kullanıcılarının verdiği bilgiye göre mobil iletişimin en çok kesintiye uğradığı yerler New York ve Washington D.C. gibi nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu yerleşim yerleri oldu. Bununla birlikte sabit telefon hatlarının ise benzer bir kesintiye uğramadığı söyleniyor.

Ayrıca görünen o ki telefon bağlantıları kurulamasa da, gönderilen kısa mesajların yerine ulaşması konusunda da bir sorun yaşanmamış. Bu da acil durumlarda mobil internet veya kısa mesaj üzerinden kurulacak iletişimin ses iletişimine kıyasla daha güvenilir olabileceği konusundaki savları güçlendiriyor.

Verizon'un paylaştığı bilgiye göre yaşanan kesintilerin yapısal hasarla hiçbir ilgisi yok, olay tamamen hat yığılmasından kaynaklanıyor. İletişim sıkıntısının da özellikle deprem anının hemen sonrasına denk gelen 20 dakikalık panik sürecinde yaşandığına dikkat çekiliyor.

Olaydan çıkarılacak ders şudur ki, benzer durumlarda veya cep telefonu sinyallerinin sağlıklı görüşme yapmaya yetmeyecek kadar az olduğu yerlerde acil yardım çağrısı için sesli görüşmeyi zorlamak yerine zaman kaybetmeden kısa mesaj seçeneğine yönelmekte fayda var.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun