Mobil 06 EYLÜL 2011 / 17:46

Dell ve Baidu güçlerini birleştiriyor

Dell ve Baidu tablet piyasasını karıştıracak

Çin’in en büyük arama motoru Baidu ile Dell tablet bilgisayar ve akıllı telefon üretimi için bir araya geliyor. Hedefte dünyanın en gözde pazarı Çin yer alıyor, mobil cihaz pazarı yeniden şekilleniyor.Tablet piyasasının hızla geliştiği, 900 milyon mobil abonenin bulunduğu Çin’de Baidu önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir mobil uygulama platformu açan ve kendi işletim sistemini üreteceğini açıklayan şirketin, tablet ve akıllı telefon üretiminde Dell ile çalışacağı bildirildi.

Apple ve Lenovo’nun sürüklediği Çin tablet piyasasında birçok şirket kendine yer bulmaya çalışıyor ancak analistlere göre kısa vadede bu pek de mümkün görünmüyor.

Dell, tablet ve akıllı telefon piyasasında beklediği başarıyı elde edemedi. Baidu ile yapılacak ortaklıkla çıkış yolu arayan şirket, Baidu’nun bilinirliğini kullanarak en azından Çin’de Apple ile rekabet etmek istiyor.

Cihazların ne zaman piyasaya sürüleceğiyle ilgili resmi bir açıklama gelmese de Çin yerel basını Kasım ayını işaret ediyor.

Mobil cihaz pazarı yeniden şekilleniyor

HP’nin mobil cihaz pazarından çıktığını açıklaması, Google’ın Motorola Mobility için 12.5 milyar dolar vermesi ve Android tabanlı tabletlerin fiyat kırmaya başlamasıyla mobil cihaz pazarı yeniden şekilleniyor.

Google’ın Motorola hamlesiyle işletim sistemi Android kullanan 38 üreticiyi karşısına alma riskini de üstlenmesi, diğer üreticileri yazılım yönünde yeni arayışlara itebilir.

Gartner’da Sandy Shen’e göre, Dell’in henüz mobil pazarda kaybettiği bir şey yok. Shen Önemli bir mobil pazar payı bulunmayan şirketin kendine önemli bir ivme kazandırması için Baidu ile yapılan ortaklık olmulu sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

Dell 10 inçlik Android tabletini Çin pazarına bu yaz sürmüş ve ABD ile Avrupa’ya göre daha başarılı olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun