Mobil 10 MART 2010 / 13:32

CompTIA A+ sertifika sınavları artık Türkçe yapılacak

Dünyanın her yerinde geçerli olan bilişim sertifikası CompTIA A+ sertifikasyon sınavı Türkçe yapılacak.

Dünyanın her yerinde geçerli olan bilişim sertifikası CompTIA A+ sertifikasyon sınavı Türkçe yapılacak.


Küresel boyutta bilişim sertifikası sağlayan ve dünya çapında bilişim eğitimi müfredatı oluşturan CompTIA Vakfı ile Çizgi TAGEM, dünyada İngilizce ve İspanyolca yapılan uluslararası CompTIA A+ sertifika sınavlarının Türkçe yapılacağını duyurdu. Basın toplantısında CompTIA A+ sertifikasının önemini vurgulayan CompTIA Vakfı Temsilcisi Mark Plunkett, “Dünya’da 750 bin kişinin sahip olduğu CompTIA A+ sertifikasyonu bugünün bilgisayar destek uzmanları tarafından ihtiyaç duyulan en son becerileri onaylıyor. Endüstrinin ihtiyacını karşılayacak elemanın, sektörde tanınmasını sağlayan bu sertifika dünyada küresel bir değere sahip. BT alanında kişiye değer katacak bu sertifikaya sahip olmak isteyen adaylar için Türkiye’deki sınavlar artık Türkçe yapılacak” açıklamasını yaptı.

CompTIA A+ sertifikası 2 sınava ayrılıyor. CompTIA A+ Temelleri, giriş düzeyindeki BT uzmanının sahip olması gereken yeteneği ölçüyor. Tüm giriş düzeyindeki BT uzmanlarının gereksinim duyduğu komünikasyon becerileri ve profesyonellik, ağ oluşturma ve güvenlik, bilgisayar teknolojisi temelleri için testler içeriyor. CompTIA A+ Pratik Uygulama sınavı ise, CompTIA A+ Temellerinde tanımlanan bilgi ve becerilerin bir uzantısı. Bu sınav, problemlerin çözümü için uygulanması gereken araçlar ve sorun giderme senaryoları üzerinde daha fazla odaklanan pratik oryantasyona sahip.

1999 yılından beri Türkiye’de CompTIA A+ sertifika programına paralel eğitim içeriği hazırlayan ve sosyal amaçlı uzaktan eğitim sitesinde, bu eğitimleri kişilere ücretsiz sunan Çizgi TAGEM Direktörü Niyazi Saral ise basın toplantısında sınavların Türkçe yapılmasında Çizgi TAGEM’in rolünden bahsetti. Türkiye’de iki ya da dört yıl içinde 2 bin kişinin alması planlanan sertifikanın Türkiye’de daha fazla tanınmasını istediklerini belirten Çizgi TAGEM Direktörü Niyazi Saral bu konuda devlet desteği beklediklerini belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun