Mobil 31 OCAK 2012 / 12:01

Çıkmaz demeyin şansınızı deneyin: Apple Piyango!

Herkes para veriyor ama sadece şanslı olan alıyor

Çin pazarına giren Apple, iPhone 4S talebini karşılayabilmek için satışlarını kura sistemiyle yapıyor.Bir zamanlar Türkiye’de kooperatif yapımı binalardaki dairelerin satışında kullanılan kura sistemi, Çin’deki yoğun iPhone 4S talebine çözüm olarak Apple tarafından kullanılmaya başlandı. Hong Kong’daki Apple Store’un online olarak başvuru aldığı çekilişin sonucunda talihliler iPhone 4S’lerine kavuşuyor.

‘Önce gelen alır’ yaklaşımı neticesinde kavgaya varan karşılaşmalara sahne olan Apple Store için en doğru yöntemin bu olduğuna karar veren Apple, online olarak kabul ettiği başvuruları değerlendiriyor ve talihlilere 21:00’de telefonunu alabileceği konusunda bilgi mesajı yollanıyor.

Doğru kimlik bilgisi şart koşuluyor

Apple Store’un uygulaması öyle hafife alınabilecek cinsten değil. Çünkü sabah saatlerinde kabul edilen başvurularda ibraz edilen kimlik numarasıyla devlet tarafından verilen resmi fotoğrafın numarasının tutması gerekiyor. Bunun dışında katılımcıların tüm kimlik bilgilerini vermeleri gerekiyor. Sonrasında katılımcılar hangi iPhone’u satın almak istediğini seçiyor ve bekliyor.

Çin Telekom da kontratlı satışa başlıyor

Çin’de iPhone 4S sahibi olmak için Apple Store önündeki kuyruktan kurtulamayanların şansları da artıyor. Çin Telekom’dan gelen yeni haberler Çin’lilerin yüzünü güldürecek gibi görünüyor. Cnet’in haberine göre şirket Şubat ayından itibaren iPhone 4S’yi satışa sunabilir.

Habere göre Apple tarafından Çin Telekom’un çağrısına henüz herhangi bir yanıt gelmedi ve iPhone 4S’nin fiyatları ve satış koşulları da belli olmadı. Bugüne kadar iPhone 4S sadece China Unicom tarafından 3 yıllık kontrat ile satılıyordu.

Çin Telekom, sayısı 896,2 milyon olarak hesaplanan kablosuz iletişim abonelerinin yüzde 12’sine sahip ve bu yaklaşık olarak denk geliyor. Bu rakamın 73,8 milyonunun ise 3G abonesi olduğundan söz ediliyor. Dolayısıyla Çin pazarının büyüklüğünü hesap etmek hiç de zor değil.

(Ed: Sadece 3G şebekeleri kullananların sayısının Türkiye nüfusuna eşit olduğunu düşünürsek Çin gerçekten çok büyük bir pazar. Apple için bile küçümsenemeyecek bir potansiyel olabilir. Diğer taraftan Apple’ın bir telefon satmak için ortaya attığı çekiliş sistemiyle kimlik bilgilerine kadar çok fazla bilgiyi toplamasının nedenini anlamak güç. Acaba şirket Hong Kong’daki potansiyel müşterilerini daha yakından tanımak mı istiyor?)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun