Mobil 04 EKİM 2010 / 11:55

Check Point çözümleriyle uçtan uca güvenlik

Bimsa, Check Point ile kurumlara geniş kapsamlı ve uçtan uca güvenlik çözümleri sunuyor.

Bimsa, Check Point ile kurumlara geniş kapsamlı ve uçtan uca güvenlik çözümleri sunuyor.


Bimsa, Check Point çözümleriyle kurumlara tüm güvenlik katmanlarıyla entegre olan ve merkezi olarak yönetilebien uçtan uca güvenlik çözümleri sunuyor. Detayları Bimsa Bilgi Güvenliği Uzmanı İbrahim Özkaya aktarıyor.

Kısaca Bimsa'yı tanıtabilir misiniz? Sunduğunuz ürün ve hizmetler nelerdir? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Bimsa 1975 yılında kurulmuş, 35 yıldır IT sektörüne hizmet veren teknoloji şirketidir. Network ve güvenlik konusunda gerçekleştirdiği projelerle kendini ispatlamış olan Bimsa, Check Point İş Ortaklığı ve sertifikalı uzmanları ile uçtan uca çözümler üretmektedir.

Bimsa hem Sabancı grup içi, hem de Sabancı dışı şirketlere hizmet vermekte olup, bu hizmetler;

• Anahtar teslimi bilgi güvenliği projeleri, • Network ve güvenlik danışmanlığı,• Network ve güvenlik ürünleri tedariği,• Yönetilen güvenlik hizmetleri

şeklinde sunulmaktadır.

Bimsa, Check Point ürünleri ile tüm güvenlik katmanlarında güvenlik duvarı (firewall), IPS, URL filtreleme, mail security gateway, log management, 802.1x ve Network Access Control, SSL VPN, DLP (Data Loss Prevention) ile entegre ve merkezden yönetilebilen çözümler geliştirmektedir.

Bimsa olarak, sektör bağımsız çalışmaktayız. Şimdiye kadar çözüm sunduğumuz sektörler arasında sigortacılık, bankacılık, perakende, tekstil, enerji, çimento, otomotiv, kimya, turizm ve demir çelik bulunmakta.

"Uçtan uca güvenlik" ile ne kastediyorsunuz? Biraz açabilir misiniz?

İnternet iş yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelirken, artan ve çeşitlenen güvenlik tehditlerine karşı kurumsal güvenliği sağlamak için alınması gereken önlemler giderek karmaşık bir hale gelmektedir. Eskiden sadece gateway seviyesinde firewall ile sağlamaya çalıştığımız güvenlik bugün IPS ve firewall'lardan başlayıp son kullanıcının kullandığı bilgisayar ve mobil cihazlara kadar uzanmaktadır. Artık kullanıcı sadece kurum içindeyken değil, kurum dışındayken de kontrol ve korunma mekanizmalarının çalışır olması gerekmektedir. Bu karmaşıklık arasında her katman için uygun ürünler seçilmeli, bu ürünler birbirleri ile entegre olarak sorunsuz çalışabilmeli, değişen güvenlik zafiyetlerine karşı kendini yenileyebilmeli ve merkezi yönetime açık ürünler olmalıdır. Check Point UTM ve Endpoint güvenlik çözümleri ile merkezi, yönetimi kolay, entegre çözümler sunarak, güvenliği yüksek seviyelerde tutabilmekteyiz. Örnek projeler üzerinden nasıl uçtan uca güvenlik sağladığınızı anlatabilir misiniz?

Gizlilik gereği kurum ismi vermeden, gerçekleştirdiğimiz projelerden birini anlatabilirim. Proje sahibi kurum, mevcut güvenlik altyapısını tekli yapıdan yedekli bir yapıya geçirmek, uzaktan erişimleri güvenli hale getirmek ve kurum içi kullanıcıların ve gelen misafirlerin network erişimlerinin kontrolünü sağlamak istiyordu. İşe öncelikle tekli firewall yapısını yedekli firewall yapısına geçirerek başladık. Burada Check Point firewall gatewayler kullanıldı ve firewall'lar müşteri isteğine göre aktif/stand-by çalışacak şekilde devreye alındı. Bir sonraki adımda uzaktan erişimlerin kontrolü sağlamak için SSL VPN ürünü olan Check Point Connectra ürününü konumlandırdık. Connectra ile uzaktan erişim sağlayacak olan kullanıcıların bilgisayarlarına herhangi bir client yazılımı yüklemeden kendi browser larından https protokolü ile erişim sağlandı. Kullanıcılar, danışmanlar ve dışarıdan destek veren firmalar için ayrı ayrı erişim profil ve politikaları oluşturulmak suretiyle güvenli erişim sağladık.

Kurum içi ağın güvenliği için 802.1x altyapısı hazırlandı. Bu hazırlığın sonrasında network erişim kontrolü için Check Point Endpoint güvenlik çözümü olan SecureAccess kullanıldı. SecureAccess ile kurum politikaları belirlenerek devreye alındı.

Bu projelerde Check Point çözümleri size ve müşterinize nasıl avantajlar sağladı? Check Point mimarisinin alternatif çözümlere göre üstünlüğü nedir?

Müşterimizin gateway seviyesinde Check Point güvenlik duvarı olduğundan, Smart Center merkezi yönetim arabirimi mevcuttu. Check Point Connectra'yı aynı Smart Center'a bağlayarak merkezi yönetim ve tek bir dashboard'dan tüm Check Point ürünlerini kullanabilme, tek bir noktadan logları toplama gibi avantajlar sağlandı. Ayrıca merkezi yönetim olması sayesinde ürün yönetimi için ayrı bir sunucu kaynağı kullanılmadı. Bu sayede projede maliyet avantajını müşterimize sunmuş olduk. Check Point'in genel mimarisi her zaman merkezi yönetime ve birçok ürünü birbirine kolay entegre edilebilme özelliğine dayalı olmuştur. Bu da bizlere projelerde hızlı çözümler sunabilme üstünlüğü sağlamıştır. Diğer yandan bir proje her çözüm için farklı ürünlerle müşteriye gidilmesi durumu hem maliyet avantajını, hem de farklı farklı ürünler için ayrı yönetim yazılımları, bunlar için ayrı sunucular, hepsi için ayrı eğitim planlaması yapmak gerektiği için, proje bitirme hızını ve kıvraklığını ve hatta müşteri memnuniyetini kaybettirmektedir. Bu nedenle bilgi güvenliği çözümlerinde Check Point ürünleri önceliğimizdir.

Bu bir advertorialdir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun